28 Март 2024четвъртък20:13 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Домът на гладиаторите рухна от дъжда

Италия губи ценно наследство заради нехайството на властите

/ брой: 257

автор:Дума

visibility 51

2000-годишната "Къща на гладиаторите" в руините на древния Помпей се срути, предизвиквайки нови дебати по въпроса дали правителството прави достатъчно за опазване на световното наследство.
Каменният дом, разположен на главната улица на прочутото археологическо място с размер около 80 кв. метра, се е срутил рано сутринта, когато Помпей е затворен за посетители. Пазачите установили срутването, когато отворили мястото, включено в списъка на ЮНЕСКО на световното културно наследство, за туристи.
Постройката е била повредена от бомби по време на Втората световна война и възстановена в края на 40-те години на миналия век.
Властите предполагат, че инцидентът вероятно е възникнал вследствие на поройни дъждове. Експертите пък смятат, че дъждовете не са основната причина. Според тях за паметниците не се полагат достатъчно грижи.
 Смята се, че домът е мястото, където гладиатори са се събирали и упражнявали и е бил използван като клуб преди битките в съседен амфитеатър в града, разрушен от изригването на вулкана Везувий през 79 година.
Позната официално с латинското си име "Schola Armaturarum Juventus Pompeiani", структурата не е била достъпна за посещения, но е видима отвън при преминаването на туристи по главните улици на древния град. Стените й са били украсени с фрески на военни теми.
Роберто Чеки от министерството на културата заявява, че от първоначални огледи изглежда, че части от фреските от по-ниската част на стените би могла да бъде спасена.
Специалисти по история на изкуството и жители от години се оплакват, че археологическите обекти в Помпей, сред най-важните в света, са в състояние на упадък и се нуждаят от по-добра поддръжка. Преди 2 години правителството на страната обяви извънредно положение в Помпей. То продължи около година и доведе до осигуряване на извънредни средства и специални мерки. Според критици обаче особената намеса на посещаваното годишно от около 2,5 милиона туристи място е зле осъществена.
Помпей е античен римски град, който в началото на първи век от нашата ера е засипан с пепелта на Везувий. Градът е открит през 1748 г., когато са проведени и първите археологически разкопки. В момента е музей под открито небе. Помпей е разположен в италианския регион Кампания, в подножието на вулкана Везувий.
В античността Помпей е типично малко градче. През I век пр.н.е. градът влиза в Римската държава. Последните разкопки показват, че в I хилядолетие пр.н.е. е съществувало селище при съвременния град Нола, което през VII в. пр.н.е. е преместено по-близо до устието на реката. Новото селище, Помпей, според древногръцката митология било основано от Херакъл, но всъщност негови основатели са оските.
Името на града може би произхожда от оското бройно числително pompe - пет, макар това да е само предположение. Според историка Страбон населението на града в древността се е състояло от оски, етруски, пеласги и самнити. За ранната история на града, който бързо се разраства, не се знае почти нищо. Откъслечни сведения говорят за въоръжени сблъсъци между гърци и етруски, както и за това, че помпейците попадат под гръцко влияние, приемат гръцкия пантеон и строят в чест на гръцките богове дорийски храм в 525 пр.н.е.
По-късно в района на Помпей се налага влиянието на етруските. Именно оттам те възприемат култа към Аполон. След пораженията на етруските при Куме и Сиракуза, през 474 пр.н.е. регионът на Кампания отново е завладян от гърците. Между 424 и 420 пр.н.е. Помпей е владение на самнитите. През 310 пр.н.е. градът успява да отрази грабителско нашествие на римски моряци, изпратени да превземат съседния град Нуцерия, а през 290 пр.н.е. Помпей, както и всички други самнитски градове, се присъединява към римския съюз.

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 312

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 355

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 302

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 320

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ