24 Април 2024сряда07:17 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

24 май

Проф. Иван Илчев, ректор на СУ: Искаме в света да се върне интересът към България

/ брой: 118

автор:Дума

visibility 572

- Проф. Илчев, последният международен конгрес по българистика бе през 1986 г. и оттогава мащабен форум по българистика не е правен. Конгреси не е имало.
- Те са общо два. Първият конгрес е през 1981 г., вторият през 1986-та. Тогава зад тях стои цялата мощ на държавата. Основен организатор тогава е Българската академия на науките, подпомогната от висшите училища в страната, разбира се. И сега за пръв път от 1986 г. правим такъв конгрес. Печалното е, че през тези години, когато ние унищожихме дори информацията за българистиката по света, съседните държави провеждат една много целенасочена политика за подкрепа на хората, които се интересуват от тяхната проблематика и които са естествените посланици на нашите съседи в другите държави. За съжаление ние това не направихме. Затова миналата година, във връзка с подготовката на 125-годишнината на Софийския университет се появи идеята да възстановим тази инициатива. Първаночално беше в един по-скромен мащаб, но след това се оказа, както предсказвах на моите по-млади колеги, че интересът ще бъде огромен от чужбина. Интересът действително е огромен. Говорих и с колеги от други научни сфери - химически, медицински, инженерни науки - мисля, че от 1989 г. насам не е имало подобен мащабен форум, организиран от българска институция. Не дори международен, а и национален, организиран изобщо от българска институция.
Конгресът се прави с огромното съдействие на колегите от Българската академия на науките. В последния момент получихме една ценна помощ и от Министерството на образованието, младежта и науката. Всъщност това е единствената помощ от държавата, която сме получили. Получихме помощ от спонсори - не толкова голяма, колкото се надявахме, но това ни прави особено благодарни към тези, които действително показаха тази съпричастност. Ще участват над 500 души, заявени са 500 доклада. Доколкото си спомням в момента, ще участват 280 чужденци и останалите са български участници.
- В предишните конгреси тук виждахме големи и световни учени като акад. Дмитрий Лихачов, като проф. Роже Бернар, сега има ли такива световни имена сред участниците?
- Ами, ние ги изпуснахме тези хора. В науката такива имена се правят бавно. Задачата е да се положи отново началото. Неслучайно ние искаме едно от решенията на този конгрес да бъде за създаване на световна Асоциация по българистика, която да подготви по-сетнешните форуми от този тип и да полага грижи за развитието на българистиката по цял свят. Надявам се, че държавата най-накрая ще прояви интерес към собствените си интереси.
         

Великденската трапеза поскъпва

автор:Дума

visibility 408

/ брой: 77

Рязкото застудяване удари реколтата от череши

автор:Дума

visibility 447

/ брой: 77

Когато ни свърши руския петрол, бензинът поскъпва

автор:Дума

visibility 421

/ брой: 77

България в еврозоната - по-реалистично е през 2026 г.

автор:Дума

visibility 374

/ брой: 77

Извращения

автор:Александър Симов

visibility 441

/ брой: 77

Диверсификация

автор:Мая Йовановска

visibility 411

/ брой: 77

За 10-те постижения след Десети

visibility 398

/ брой: 77

НА ВТОРО ЧЕТЕНЕ И ГЛЕДАНЕ

автор:Лозан Такев

visibility 428

/ брой: 77

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ