29 Март 2024петък01:20 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Вузовете искат още 50 млн. лв. за 2014 г.

Средните заплати във висшите училища са от 850 до 1500 лв., в БАН са от 540 до 640 лв.

/ брой: 75

автор:Велиана Христова

visibility 23

Минимум 49,6 млн. лв. допълнително спрямо тазгодишния бюджет за издръжка на държавните вузове иска за 2014 г. синдикатът "Висше образование и наука" /ВОН/ към КНСБ. Искането е съгласувано с ректорите на столичните висши училища, на Пловдивския университет и ЮЗУ, се разбра по време на обсъждане за финансирането, организирано вчера в ТУ-София от лидерката на ВОН доц. Лиляна Вълчева. За БАН, чийто бюджет при Дянков бе най-силно орязан, синдикатът настоява да се отпуснат спешно 8 млн. лв., за да не загине академията. Служебният министър проф. Николай Милошев обеща да съдейства.
Базовият норматив за издръжката на студент, според който се финансират вузовете, в момента е 693 лв. и е двойно по-нисък от норматива за ученик в средните училища (1245 лв.). Синдикатът обаче няма да иска той да се върне на 963 лв., колкото беше до 2008 г., а настоява само за промяна на коефициента, с който се умножава базовият норматив за различните професионални направления. Основното предложение е най-ниската издръжка, която важи за икономисти и педагози, да се изчислява с коефициент 1,6 и да се приравни с тази за втората група - филологии, право, история и пр., която е 1108 лв. За това са необходими 26 млн. лв. допълнително, а заедно с промените в останалите коефициенти ще трябва да се осигурят общо 67,5 млн. лв. Ако обаче не се променят парите за специалности, които са на ниско ниво според рейтинга на вузовете, минималното увеличение трябва да е 49,6 млн. лв.
Ректорът на УНСС проф. Стати Статев обясни, че студентските такси няма как да не се вдигнат, понеже през 2009 г. Законът за висшето образование е изисквал те да са до 30% от държавните пари за издръжка на студент, а след измененията в последните 2 години вече може да е до две трети. Това не е държавно обучение, това е публично-частно партньорство, заяви Статев. Студентският съвет в УНСС подготвя протест за идния четвъртък срещу замисления ръст на таксите във вуза с 33 на сто.
  По думите на доц. Вълчева средните заплати във вузовете са от 850 до 1500 лв., но в БАН средната заплата е от 540 до 640 лв. и това е срамно дори да се произнесе. Субсидията на БАН, дадена от правителството на ГЕРБ, 4-та година не покрива дори този минимум и в последните 2-3 месеца всяка година учените не получават заплати. Въпреки това дори 7-те млн. лв., гласувани от МС при Бойко Борисов допълнително за спешно спасяване на БАН, не са преведени до момента, призна проф. Милошев.  


Европари? Може би, но след оценяване на вузове и институти

За да кандидатстват с проекти за наука в бъдещата оперативна програма (ОП) "Наука и образование за интелигентен растеж 2014-2020", вузовете и институтите на БАН ще тябва първо да преминат оценяване, което ще бъде направено чрез европейска обществена поръчка. Това било изискване на ЕС и само институции с оценка над добра ще имат права за европари, при това - само в петте приоритетни области от националната научна програма, обясни зам.-министър Петя Евтимова от екипа на ексминистър Сергей Игнатов, която остана и в служебния екип на Милошев. Новата ОП се пише от 90-членна работна група, тя още не е готова, не е решено и каква част от парите ще е за наука. Проектът за новата ОП е от времето на Игнатов, науката е само един от 6-те раздела на фона на 5 части образование. България единствена в ЕС досега няма отделна програма за развитие на водещия приоритет на ЕС - науката.
 

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 312

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 355

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 302

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 320

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ