29 Март 2024петък16:15 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Бесът на лукса

Трябва ли да се ограничи прекаленото потребление?

/ брой: 137

автор:Дума

visibility 1237

ЗА
Григорий Померанц, философ:

- Големите богатства, каквито и таблици да измисляме, не могат да се удържат с данъци. Тези, които имат наистина много пари, не мислят за тях: колко данъци им поискат, толкова и ще платят.
Могат да бъдат притиснати тези, които изобразяват голямо богатство. Така наречените "нови руснаци". Тези, които не са чак толкова богати, но парадират с лукс, могат, разбира се, да бъдат притеснени с данъци.
На Запад има ясна култура, която смята за лош тон да се хвалиш с парите си. На културата на Англия или Норвегия е свойствен духът на сдържаността. Когато веднъж се разхождахме в Норвегия, ми показаха една къщичка, около която нямаше никаква ограда, и ми казаха: а ето тук живее премиерът. Но там и кралят се старае да не изпъква сред останалите.
Аз, който съм живял през ХХ век, съм свидетел на много моди - на червените шалчета на комсомолките, на клош-панталоните през 30-те и тесните - през 60-те. Опитите на комсомолските патрули да режат тези тесни панталони, напълно убедени, че те се борят за комунистическия морал - всичко това са глупости.
Да възпита вкус към благородна сдържаност може само културата. В нашия случай - културата на ХIХ век, която владееше този вкус.
Днес, като никога, трябва в училище добре да се преподава руската литература от ХIХ век. Четенето на руска класика постепенно, може би, ще повлияе и върху маниерите. Да не забравяме, че героите на Толстой и Тургенев не се хвалят с богатството си.
Руската култура е неотделима от хуманитарните предмети - литературата, музиката, а училищното образование е недостатъчно, за да се усвоят тези върхове на световната култура. Аз например бих преподавал и световна класика, шедьоврите на чуждата литература също трябва да се знаят. Трябва да се въвежда - поне на факултативни занятия - в съзнанието на младото поколение световната култура, а не световният лукс.
Чрез умно и талантливо преподаване може да се повиши духовното равнище на съвременния образован човек. Дали той е богат или беден е друг въпрос. Трябва да се ограничава не богатството, а лошият вкус, а това прави само културата, която възпитава добия вкус.
Ако човек има добър вкус, то той, и когато има богатство, няма да се опитва да впечатли никого с това. Защото вкусът предполага и такова културно условие - да не се хвалиш. С нищо. И с ум, между другото, също. Фома Аквински, дори да е знаел всичко, което му разказват, дълго е слушал събеседника си, без да се опитва да изтъкне осведомеността си, и се намесвал само за да поправи очевидна грешка. Сергей Аверинцев, който много четеше, винаги ми казваше: "Вие, разбира се, знаете..." "Серьожа, аз 20 г. прекарах на война и в лагери, където нямах такава възможност да чета, затова, моля ви се, не ми казвайте тези фрази, те е по-добре да се произнасят, когато говорите с глупак", отговарях му аз.
Той се смути и потвърди, че е измислил тази фраза, за да избегне забелязаната от него неловкост и стеснителност на събеседниците: "Те, разбира се, не знаят, но аз им позволявам да кимат с глава." Добрият вкус дава възможност на невежата да кима с глава (не е успял да го прочете - после ще го направи). Но тогава и богатите трябва да се държат така, че бедните да могат да кимат с глава.
Още повече че те имат възможност да се приобщят към богатствата на световната култура, да посетят и готически катедрали, и елински руини. В чужбина те ходят не веднъж на три години, а доста по-често. Добрият вкус позволява да се използват тези възможности, за да вдига все по-нависоко своето равнище на духовното богатство. А в това богатство влиза и... нравственото рафтче.

ПРОТИВ

Валерий Фадеев, главен редактор на сп. "Експерт":

- Проблемът е в това, че никой така и не е определил какво е това "разкош". Предложенията, които наскоро звучаха в Думата, са крайно неопределени. Там например изброяват яхти, самолети за лично ползване и например жилища. Депутатите предлагат за сравнително неголямо жилище да се начислява солиден данък - един процент, т.е. 150 хил. рубли. Това, извинете ме, са десет средни заплати в Русия. С други думи - хора, които имат горе-долу прилични жилищни условия (на средностатистическо европейско равнище), ще трябва да плащат огромни данъци. Това е атака не срещу реално богатите хора, които си купуват 100-метрови яхти, а срещу средната класа. Като начало все пак трябва да определим какво означава истински лукс.
В същата тази Дума се чуха такива определения: разкошът е това, което не може да спечели обикновеният човек. Кой е този обикновен човек? Човек със средна заплата от 15-17 хил. рубли. Това е дълбоко погрешно впечатление за лукса. Ако човек си купува картина за 100 хил. рубли за новия си апартамент - това също не е лукс.
През съветско време хората обичаха да си купуват килими. Те струваха огромни пари, около 500 рубли, което се равняваше на две-три месечни заплати. Бяха ли тези килими лукс? ЦК на КПСС смяташе, че това наистина е лукс и постоянно им вдигаше цената. Оттогава, между другото, килимите поевтиняха десет пъти. Така че те също не са лукс. Лукс всъщност са ексклузивно скъпи уникални предмети или услуги. Личният самолет, разбира се, е лукс. Голяма и много скъпа яхта - също. Но малките яхти, каквито имат много руснаци, струват колкото един автомобил. И това не е лукс.
Необходим ли ни е данък лукс? Тук възниква въпросът: колко пари за бюджета ще дадат допълнителните данъци за истинския лукс? Подозирам, че няма да се големи. Защото реално богатите хора в страната ни са само десетици, може би стотици хиляди. Между другото, ако сравним богатството и разкоша, натрупани например в САЩ, с това, което го има в Русия, то ние приличаме просто на колхоз.
Във всяка страна винаги е имало богати хора. Сега, преди хиляда години, преди пет хиляди години. Едни са били по-богати от други. И опитът през съветско време да се промени това ключево социално съотношение се провали. Не искам да давам някакви нравствени качества на богатството. И бедният, и богатият човек могат да бъдат нравствени. Мизерията е безнравствена. Мързелът е безнравствен.

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 209

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 199

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 187

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 201

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 176

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 182

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 181

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 202

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 195

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 205

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 165

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ