20 Април 2024събота11:35 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Добър = бял, лош = чужденец?

Страхът от чуждото завладява германците

/ брой: 215

автор:Дума

visibility 52

Дойче веле

Според публицистката Ф. Форудастан една част от германците делят света на "добър, който е равен на германски или бял" и на "лош, равен на чуждестранен или черен". Тях никой не е в състояние да ги спре, цитира "Дойче веле" думите й.
С нападките си срещу имигрантите мюсюлмани и изявленията за съществуването на "еврейски ген" бившият берлински сенатор Тило Сарацин се прочу и извън пределите на Германия. Излязлата му наскоро книга отприщи нова вълна на възмущение. По този повод в коментар под заглавие "Добър = германец", публикуван във "Франкфуртер рундшау", живеещата в Германия публицистка от ирански произход Фердос Форудастан остро критикува отношението на германците към чужденците и по-специално към мюсюлманите.


Чудя се, пише Форудастан. Чудя се на политиците и коментаторите, които съвсем си опростяват нещата около Тило Сарацин. Аргументът им гласи: ако мюсюлманските имигранти бяха по-склонни да се интегрират и ако германските политически партии не бяха оттласквали назад в продължение на години проблемите с тяхната интеграция, то тогава авторът с неговото подстрекателство срещу мигрантите нямаше да има някакъв отзвук, който да си струва да бъде споменаван.
Чудя се, защото в това отношение към нещата напълно липсва нещо, което съзират не само социолозите. Всеки, който върви из тази страна с отворени очи, задължително трябва да стигне до извода, че част от гражданите имат дълбоко заседнали страхове от всичко чуждо. Една, макар и малка част от германците, смята хората с чуждестранни корени за принципно непълноценни.
Без съмнение нито един разумен съвременник не отрича, че едно малцинство сред мигрантите не иска да учи немски език, потиска съпругите или дъщерите, или пък има престъпни намерения. Сигурно, ако тази страна беше започнала много по-рано да се занимава с имигрантите си, ако се беше погрижила преди всичко за по-доброто образование на децата им, тогава днес щяхме да сме по-напреднали. Без съмнение: който постави пръст върху подобни рани, още далеч не е ксенофоб. Но не всички, които ръкопляскат на Сарацин, са движени от благородната загриженост за уреденото и мирно съвместно съществуване на хора с различен произход.
Ето една малка подборка от случки от най-близкото минало и от моето обкръжение: един съсед, заможен лекар, си търсеше домашна помощничка. Препоръчах му млада жена от турски произход. Той завъртя глава. Мюсюлманка, узнах от него аз (аз също съм мюсюлманка), със сигурност нямало да влезе в къщата му.
Един колега от телевизията ме попита мен, жената с ирански корени, в коя кьолнска гимназия учи дъщеря ми. Отговорът ми предизвика ужасеното възклицание: "Ама защо?! Та там тя седи в клас с ужасно много чужденци. Те мислят по съвсем различен начин".
Веднъж пък гостенка на едно парти, юристка, разказа за сина си, който трябвало да изкара една учебна година в Южна Африка, но задължително в "бяло" семейство. Защо, попитах я. И чух в отговор, че чернокожите били, какво да се прави, по-малко културни и действали по-инстинктивно. Друг един гостенин, също юрист, я подкрепи, че нямало смисъл да се отричат различията между расите.
Вярно е, че спрямо мен - съседка, колежка, бегла позната, тези съвременници се държат дружелюбно. Не ме ругаят, за разлика от онези слушатели или зрители, които обменят постинги в интернет за това, че аз като "прокраднала се мюсюлманска годеница" мога да разпространявам "чуждоземските си лайна" по "нашите, германски радио и телевизия". Или които ми пишат да си "държа иранската човка затворена", иначе нещо щяло да ми се случи.
Но всички те - лекарят, телевизионерът, юристката и анонимните в повечето случаи подстрекатели, имат едно общо нещо: те делят света на "добър = германски или поне бял" и "лош = мюсюлмански, чуждестранен или черен". И никой, колкото и добре интегриран имигрант, не може да ги спре, нито най-умната интеграционна политика може да преодолее предразсъдъците им. Те не са подходящи за главни свидетели на обвинението в дебата за имиграцията.

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ