19 Април 2024петък21:42 ч.

Бойко 1:1 между ЮАР и Мексико

/ брой: 132

visibility 1653

Домакинът ЮАР и Мексико завършиха 1:1 в мача на откриването на световното първенство по футбол, който се игра на ст. "Сокър Сити" в Йоханесбург. Срещата се проведе при много високо темпо и въпреки че "ацтеките" имаха повече положения, по-чистите се откриха пред "бафана бафана".
Мексиканците имаха значително териториално преимущество през първото полувреме, но Карлос Вела, Гийермо Франко и Джовани дос Сантос се надпреварваха да пропускат пред вратата на Итемеленг Куне. В 33-ата минута Вела се разписа с добавка след корнер, но попадението беше отменено заради засада. При положението Куне остана зад топката, като на голлинията се намираше единствено Стивън Пиенаар, който според правилника иззе неговите функции на вратар. След почивката "ацтеките" продължиха да атакуват, но в 55-ата минута Сипиве Шабалала се откъсна сам срещу Оскар Перес и го простреля за 1:0. Мексико реагира с опасен удар на дос Сантос в 61-ата минута, но в 66-ата можеше да изостане с 0:2, когато шут на Теко Модисе намери тялото на Перес. В 79-ата минута гостите все пак изравниха чрез Рафаел Маркес, който отблизо не остави шансове на Куне. В 90-ата минута домакините имаха шанса да спечелят, но ударът на Катлего Мфела срещна гредата.
На мача присъстваха 40 държавни глави, сред които президентите на ЮАР Джейкъб Зума и на Мексико Фелипе Калдерон, както и американският вицепрезидент Джо Байдън.
Преди двубоя се състоя 30-минутно музикално шоу, с което беше открито 19-ото световно първенство по футбол. Букет от колоритно облечени африканските танцьори и музиканти завладяха с изпълненията си сърцата на 88-те хиляди зрители на ст. "Сокър Сити". Акцентът беше поставен върху обикновените африкански хора, които с телата си "рисуваха" различни форми, на моменти причудливи, и изписаха имената на всички държави участници на Мондиала. Всеобщото въодушевление обаче бе помрачено от отсъствието на бившия президент на страната Нелсън Мандела.

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"