28 Март 2024четвъртък14:46 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Жорес Алферов

Да живееш според науката

изследванията са безмислени, ако няма търсене на резултатите им, е убеден академикът, лауреат на Нобеловата награда и ректор на Академичния университет

/ брой: 166

автор:Дума

visibility 1708

Александр Емельяненков

На пети март 1953 г., в деня, в който умира Сталин, е създаден първия съветски транзистор. „Гордея се, че той е направен от мен”, - си признава академик Жорес Алферов.

Пряка реч
Николай Лаверов
академик


Неотдавна в Държавната Дума правителството се отчете относно това, какво прави за развитието на руската наука, с какво и по какъв начин стимулира иновационната активност в производствената сфера. Вие от много години сте депутат, член на комисията на Държавната Дума по науката и наукоемките технологии и сте известен с това, че не оставате длъжен. Какво най-много ви засяга?

Засиленото противопоставяне между академичната и вуз-овската наука е изключително вредно. Да, разбира се, че е нужно да се развива наука в университетите. Тук може да се посочат много достойни примери. Във ВУЗ-овете в Томск и като цяло в Сибир днес има много добри достижения. Но никога не трябва да се противопоставят академията и университетите. ВУЗ-овската наука може да се развива успешно само когато използва научния потенциал на Академията на науките.
Не мога да не се спра и на популярното днес твърдение за конкурсно финансиране на науката. Конкурсната основа е добра във вид на добавка към основното финансиране. Ако вие се ориентиране по САЩ, то трябва да знаете, че Националният научен фонд представлява 3 процента от общия бюджет за науката. Може да се поощряват младите, може да се акцентира на отделни проекти. Обаче, извинявайте, основното финансиране си е именно базовото финансиране.

Междувпрочем, целевото финансиране под формата на конкретни проекти си беше достатъчно разпространена практика още по съветско време...

Да, само че то вървеше чрез постановления на правителството, където всичко бе много ясно начертано: тази задача трябва да бъде решена и за това получавате еди-колко си. Аз си представям това много добре в сферата, на която съм посветил на практика целия си живот. Това е физика на полупроводниците, полупроводникова електроника и електронна компонентна база. Ние имахме с какво да се гордеем. Преди не публикувахме само статии – ние започвахме промишлено производство. Днес ние загубихме електронната промишленост. А тя е не само двигател на научно-техническия и на социалния прогрес (като основа на информационните технологии), но, освен всичко, е и поръчител на нови научни изследвания.
Най-голямата беда на руската наука дори не е в това, че тя получава 3-4 пъти по-малко финансиране, отколкото по съветско време, а в това, че няма търсене на наука. Затова нашите резултати заминават за чужбина, защото са търсени от други. Именно заради това възраждането на промишлеността на високите технологии и диверсификацията на икономиката на основата на научно-техническите изследвания е въпрос на живот и смърт за нашата държава.

Какво мислите за предложението за по-строго диференциране на приложната наука и фундаменталната наука и за различните схеми за финансирането им?

Моят стар приятел и колега – за съжаление, вече не е на този свят – президент на Британското Лондонско кралско дружество Джордж Портер казваше, че цялата наука е приложна. Разликата е само в това, че отделни приложения се появяват бързо, а други – след петдесет или сто години. Макар че за нас, разбира се, е изключително важно да видим, кои научно-технически разработки могат да дадат сравнително бърз ефект. И в това, каквото и да казват,
Руската академия на науките е била и си остава основната експертна научна организация на страната.

Вие давате многообещаваща прогноза за развитието по цял свят на слънчевата енергетика. Появиха ли се значими аргументи в полза на подобен сценарий?

Сега това е най-бурно развиващата се област на енергетиката: увеличава се с 20-30 процента на година. Взети отделно засега това не са прекалено големи мощности, но, ако се сумират, се получават вече няколко гигавата.

Което е съпоставимо с пускането на един или няколко атомни енергоблока?

Именно. Можете да забележите, че в тази сфера Китай е лидер. Преди него до съвсем скоро на доста добри позиции стояха Испания, Европа като цяло, Япония, САЩ. Днес безусловният лидер е Китай.

Обаче и атомните енергетици не стоят със скръстени ръце. Те са готови да покорят целия свят с разговорите си за „ядрен ренесанс”.

Ако става дума за целия свят, то това не е много лесно. Освен това, слънчевата енергия е неизтощим източник. Хилядолетия наред и даже при нарастващо енергопотребление Слънцето ще може да осигури нужното. Тя е най-чистата енергия. Аз смятам, че фотоволтаичният начин за преобразуване на слънчевата енергия е най-переспективен, защото е пряк. Силиконът, както и в микроелектрониката разбира се, още дълго време ще остане основен материал в слънчевата енергетика. Това се дължи на много причини. При това не трябва да се забравя, че пределният – теоретичен – КПД на силиконовите слънчеви батерии е 26-28 процента. Постигнатите днес рекордни показатели от 23-24 и 16-18 процента е това, което се произвежда реално. КПД на слънчевите батерии с хетероструктура на теория е 87 %, а на практика са постигнати 40 %. Мисля, че в най-скоро бъдеще ще се постигне петдесет процента КПД.
Засега ограниченията, и преди всичко на използваните материали, са свързани с цената. Все пак и днес успяваме да получим цена от около три долата на ват (или 3000 долара на киловат). Това е вече цена, която може да се сравни със стойността на киловат енергия от установените мощности на атомните електростанции. При това искам да подчертая още веднъж: това е чиста в екологично отношение енергия.

Което не може да бъде казано по отношение на атомните технологии?

Не може. Помня, как преди години ме поканиха в Курчатовския институт да прочета доклад на тази тема. След което, като имате предвид че публиката беше като цяло свързана с ТОКОМАК, започнаха да ме питат сериозно защо ни е нужно да развиваме занапред ТОКОМАК-ове, след като се откриват такива переспективи в слънчевата енергетика.

От почти десет години името на академик Алферов се споменава със задължително добавяне на титлата „лауреат на Нобеловата награда”. Това явява ли се допълнителен товар на раменете Ви или пък е универсален пропуск, нещо като универсален ключ към високите кабинети, където се решават важните въпроси?

Не, това не е нито пропуск, нито ключ. Макар че мога да си призная, че вторият корпус на моя академичен университет е пряк резултат от Нобеловата награда. Ето как се получи. В деня, в който стана известно за моето награждаване, се обади Владимир Путин и ме покани в Кремъл. На единия ден ми дадоха наградата, а на другия ден вече бях при него. Вечерта преди това обаче, успях да съставя документ, че е нужно да се построи специализиран лабораторен корпус за нашия научен център. И на този ден той не можеше да откаже. Така се появи резолюцията „Да се реши и доложи”.
Така че в това отношение наградата помогна. Също така и в Думата, когато ме поздравяваха, аз излизах и говорех за бюджета за науката, кое как е. През онази година увеличиха финансирането направо с 10 процента. Това беше около 100 милиона долара плюс към бюджета. След това започнах да говоря, колко би било добре, ако всяка година ние можехме да имаме нобелови лауреати – така можехме да изпълним закона, скоред който на науката се полагат до четири процента от БВП.


Два биографични факта
Родителите на бъдещия Нобелов лауреат - Анна Владимировна и Иван Карпович – са закалени в революцията хора, които дават на синовете си звучни имена. По-големият се казва Маркс, а по-младият – Жорес, в чест на Жан Жорес.
Лейтенант Маркс Алфьоров загива през зимата на 1944 г. по време на Корсун-Шевченковската операция. Още през 1956 г. Жорес успява да открие братската могила в укранското селце Хилки, недалече от Курсун.
Самият Жорес Алфьоров има две дъщери и син, двама внука и внучка. Раждането на сина му съвпада с друг важен факт от биографията му.
„Аз се обадих на родителите ми, - спомня си той за април 1972 г., - и съобщих радостно на баща ми, че неговият син е лауреат на Ленинската награда, а в отговор чух: „Какво толкова е твоята Ленинска награда – на нас ни се роди внук!”

.

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 224

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 231

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 214

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 242

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 186

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 218

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 167

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 243

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 194

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 218

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ