29 Март 2024петък15:53 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Младото семейство Историята на Наталия и Пьотр изглежда е изключение. Но само на пръв поглед

Баровката и бачкаторът

Наталия е коренячка московчанка, единствено дете в семейството. Пьотр е от Поволжието. Прекарва детството си на село, започва да припечелва още като юноша. Веднъж Пьотр срещнал Наталия...

/ брой: 166

автор:Дума

visibility 1550

Мария Бойкова
списание “личный бюджет”


Интересно, какво общо има между трудолюбивия провинциалист и столичната кокона? При всички положения в отношението към труда, към парите, непременно ще има разногласия. Но историята на Наталия и Пьотр е едно прекрасно изключение. Да, главата на семейството от дете е свикнал да се труди, а родителите на жена му до завършването на института са й забранявали да работи, повтаряйки: „Най-важно е учението!“. Това само засилвало желанието на Наталия да стане материално независима, въпреки че джобните пари, получавани от майка и татко, били напълно достатъчни за безработна студентка.
И все пак момичето не станало мързеливка. Нямало на кого да прилича. Родителите, началници на отдели във фармацевтична компания, цял живот са работели. Семейството не е живеело богато, но достойно. Дъщеря им не е изпитвала нужда от нищо. Макар да е виждала как и нейното семейство понякога е изпадало във финансови кризи. Тогава на помощ се притичвали баба и дядо. Именно бабата Людмила Григориевна убедила дъщеря си и зет си да не се „палят“, когато те разбрали, че Наташа желае на всяка цена сама да печели. Татко и майка си поговорили и... уредили Наталия на работа в тяхната фирма като експерт-приемчик.

«Едноръкият бандит»

По принцип Пьотр също е гражданин от Чебоксари (сега, разбира се, вече е московчанин). Просто по-дълго е живял при баба си на село. Майка му учела и работела, и семейният съвет решил: за момчето ще е по-добре на чист въздух под погледа на бабата. Не е странно, че Пьотр смята село Молкеево за свой втори роден край, живописна местност в Татарстан. Със селото са свързани много топли спомени, в това число и за неговия пръв трудов стаж, придобит през лятната ваканция между седми и осми клас. Родителите (бащата шофьор, майката счетоводител) изпратили Петя да си почива на село. А той и трите месеца изкарал на полето. Сам пожелал. А и как да оставиш селските приятели-връстници – сеели ръж, пшеница... Веднъж с момчето Петя се случило нещо забележително. “На гарата аз видях удивителни апарати (това бяха „едноръки бандити“). С останалите 15 рубли си купих 5 жетона. Пъхнах в един апарат, а той ми изсипа толкова много, че се наложи три пъти да се връщам, за да пренеса всички жетони до касата. В този ден станах по-богат с 400 рубли. Много пари за онези времена! Беше много хубаво да се появиш при родителите си с такъв сюрприз“.

Питер и Пьотр

Много хора на мястото на Петя, след като са вкусили късмета и леките пари, за дълго биха направили пътека до същите тези „едноръки бандити“. Уви, знаем как завършва обикновено тази зависимост. За щастие нашият герой бил с правилни житейски принципи. Той знаел: трябва да се учиш, трябва да работиш, и само честно заработените рубли ще са от полза за него и бъдещето му семейство. Пьотр завършил училище, техникум, вуз, в който получил диплома за икономист, и отишъл в столицата с надежда да намери по-добро приложение за своите умения. В Москва го очаквал най-големият късмет: срещата с Наташа. „Запознахме се в работата, – разказва тя. – Една приятелка трябваше да замине за месец, но началниците не я пускаха, защото нямаше замяна. И тя ме помоли да я замествам. Можех ли да предположа как ще завърши всичко това! Накратко, оказа се, че партньора на моята приятелка е Петя. А аз и досега работя в тази фирма. Вече почти пет години“.  Нашите герои решили да подпишат в деня на първата им среща – 12 април.

Стиснатият плаща двойно

Всеки има някакви спестявания в качеството си на „зестра“, освен това Петя притежава жилище и кола в Чебоксари. Първоначално младото семейство живее при родителите на Наташа. Когато се появява детето, те се преселват в двустаен апартамент, придобит по наследство от бабата и дядото на Наташа. „Първоначално работехме като кредитни консултанти в една компания. Но там заплатата бе прекалено малка за глава на семейство, и Петя започна работа в инвестиционна компания. А мен ме повишиха, увеличиха ми надницата и аз останах, – разказва нашата героиня.
– От тогава много неща се промениха, компанията се превърна в банка, а аз станах старши администратор. До майчинството фактически изпълнявах функциите на началник отдел“.
Младото семейство първо си купи компютър. Тогава това беше събитие! След това възниква въпроса с автомобила. Колата е необходима за работата. Сдобиха се с „Ваз-2112“, за това отидоха част от парите, получени от продажбата на апартамента в Чебоксари. През лятото на миналата година „преминаха“ на вносен автомобил. Сега са с „Пежо 308“, добра семейна кола. Купена на разсрочено плащане, за да не „обезводнява“ семейния бюджет изведнъж с голяма сума.

Ремонтът и Малдивите

Максим бе желано дете, макар че нашите герои планираха да станат родители малко по късно. „В материално отношение раждането на Максим не усложни нашият живот, тъй като ние дълго заделяхме заплатата на Наташа – за ремонт на квартирата и за детето. След раждането получихме и достатъчно големи помощи – като младо семейство и от правителството на Москва“, – казва Петя. Но не може да минеш съвсем без финансови трудности – разразилата се криза засегна и тяхното семейство. През февруари 2009-та година в инвестиционната компания, в която работеше Пьотр, започнаха съкращения на персонала. И той попадна под тази вълна. Намери си нова работа през април. Два месеца и половина главата на семейството беше без работа. „Добре че заделяхме пари „за черни дни“, те ни спасиха. Сега работя като началник отдел в обувна компания“, – разказва Пьотр. А тогава, в трудните времена, на тях им се наложи да си изтеглят парите от дяловите инвестиционни фондове. Сега семейните спестявания са в депозити.
„Сега заделяме ежемесечно 10% от заплатата на Пьотр“. А и предвиждам, че след Нова година ще започна работа, – казва Наталия. – Това ще помогне нашите планове да се реализират по-скоро“.
Какви са плановете на нашите герои? Първо, да довършат ремонта на жилището. Второ, да почиват на Малдивите. Все още не е изплатен и кредитът за колата. Но той е безлихвен, затова Пьотр и Наталия не се тревожат особено – парите са достатъчно, за да покриват ежемесечните вноски. Това е, както се казва, програма минимум. В перспектива планират да съберат пари за още едно жилище. Смятат, че това е добра инвестиция за парите им. Освен това синът расте.
 

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 209

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 199

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 187

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 201

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 176

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 182

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 181

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 202

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 195

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 205

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 165

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ