26 Април 2024петък10:55 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Плод-зеленчук

Обяд по Менделеев

Модните днес диети, бързото хранене, неправилното хранене водят понякога да сериозни заболявания

/ брой: 162

автор:Дума

visibility 89

Игор Царьов

Тялото ни на практика има нужда от всички химически елементи. Но някои от тях можем да получим само с храната. И затова неправилното хранене води понякога до сериозни заболявания. Модните днес диети, а понякога и просто навикът да се храним набързо и на крак с консервирана храна - всичко това неизбежно създава дефицит на много от жизненоважните минерали и вещества. Кои микроелементи обаче са ни особено нужни, защо и как да определим недостига им?
Ето само пет елемента от таблицата на Менделеев. От тях ни трябва съвсем малко количество, но в задължителен ред:

1. Желязо (Fe) - влиза в състава на хемоглобина на кръвта (60-75% от желязото в организма ни се съдържа в еритроцитите - червените кръвни клетки). Хемоглобинът пренася кислорода, който дишаме, до всички органи и тъкани, затова животът без него е невъзможен също толкова, колкото и без кислорода. При дефицит на желязо в организма се влошава клетъчното дишане, което води до дистрофия на тъканите и органите, след това се развива анемия, а в занемарените случаи - рак на кръвта.
Човек трябва да получава 15-20 мг желязо на ден. То се съдържа в изварата и кашкавала, в бобовите растения, цвеклото, животинския черен дроб. За най-доброто възприемане на желязото от хранителните продукти спомагат лимонената и аскорбиновата киселина и фруктозата, които се съдържат в плодовете и соковете им.
Пример: елдата, фасулът, грахът, шоколадът, черните боровинки съдържат около 4 мг желязо на 100 грама продукт.

2. Мед (Сu) - химичен елемент, удължаващ младостта ни, тъй като отговаря за еластичността на тъканите. Преждевременното побеляване, бръчките, увисналата кожа - това са явни признаци на недостиг на мед. Когато в организма този елемент недостига, се наблюдават: задържане на ръста (при децата), анемия, дерматити, депигментация на косата, частично оплешивяване, загуба на апетит, силно измършавяване, понижаване на нивото на хемоглобина, атрофия на сърдечния мускул, варикозно разширяване на вените.
Човешкият организъм има нужда от 1-3 мг мед на ден. Този елемент се съдържа в черния дроб, бъбреците и месото на животните, в морската и речната риба, в морските продукти, картофите, копъра, някои плодове - малини, кайсии, круши, ягоди. Между другото, бирата спомага за усвояването на медта от хранителните продукти.
Пример: в 100 грама треска се съдържат 12 мг мед, в какаото на прах - 5 мг, в говеждия черен дроб - 4 милиграма.

3. Цинк (Zn)
- особено важен елемент за мъжете, тъй като най-много от него има в спермата. Освен това той оказва влияние върху активността на половите и гонадотропните хормони на хипофизата, участва в обмяната. Верен признак за недостиг на цинк е загуба на обонянанието и вкуса. При недостиг на цинк децата страдат от гнойни заболявания на кожата. При възрастните това се проявява като превъзбуждане на нервната система, бърза умора, косопад. Недостигът на цинк също така води до безплодие.
Цинкът спомага за заздравяването на раните, затова е необходимо да се приема преди всякаква хирургическа операция, а също така и след нея. Освен това цинкът помага при лечението на катаракта. По подобие на витамин С цинкът напълно прекратява вирусна инфекция, ако бъде диагностицирана навреме.
Средно трябва да приемаме 10-20 мг цинк всеки ден. А бременните жени - до 30 милиграма. Най-богати на този елемент са триците, едрозърнестият хляб, прорасналите пшенични зърна.
Пример: в 100 грама мая има 10 мг цинк, в тиквените семки - 7,4 мг, в какао на прах - 6,3.

4. Калций (Сa) - този елемент отговаря не само за здравината на скелета ни, но и участва във всички жизнени процеси на организма. Нормалното съсирване на кръвта става само в присъствието на солите на калция. Калцият играе важна роля в нервно-мускулната възбудимост на тъканите. При недостиг на калций се наблюдават: тахикардия, аритмия, болки в мускулите, безпричинно повръщане, запек. Косата става груба и започва да пада. Ноктите стават чупливи. Кожата загрубява. Всяко падане може да доведе до сериозна травма, защото костите стават чупливи.
Нуждата от калций всеки ден (около 1000 мг) е различна за различните възрастови групи. Много калций има в копривата, сиренето, кашкавала, халвата, магданоза, сардините, зелето.
Пример: в 100 грама холандско сирене има около 1000 мг калций, а в 100 грама халва - 824.

5. Калий (K) - този елемент отговаря за клетъчните обвивки, правейки ги проницаеми за преминаването на солите. Затова е необходим за яснотата на мозъка, изхвърлянето на шлаките, лечението на алергии. Недостигът на калий води до забавяне на ръста на организма и нарушаване на половите функции, предизвиква мускулни спазми, проблеми в сърдечната дейност.
Всекидневно са ни необходими до 2000 мг калий. С този елемент може да се сдобиете, като включите в меюто си месо и субпродукти, касис, овесени ядки, дини, царевица.
Пример: един среден по размер банан съдържа 450 мг калий, чаша мляко - 370 мг, един портокал - 250 мг.


За желязно здраве са необходими и...


Освен микроелементи са ни необходими и ултрамикроелементи, които се съдържат в човешкия организъм и то в съвсем немалки количества. Става въпрос за хром, ванадий, селен, бор, никел, олово, сребро, злато и други. Ето какво причинява недостигът им:
Литий
Предполага се, че недостигът на този елемент предизвиква състояние на агресия, депресия и, като вторично явление, пиянство.
Хром и ванадий
 Техният дефицит води до заболяване от диабет, загуба на зрението.
Олово
 Без него човек рано оплешивява. А при продължителен недостиг се развива глухота.
Бор
 Неговият дефицит води до остеопороза, тъй като този елемент помага в костите да се съхрани приеманият калций.
Селен
Неговият недостиг удря сърцето. Той отговаря за нормалната дейност на сърдечния мускул.
Кобалт - спасява от малокръвие, тъй като без него не може да се образува витамин В12 (лекуващ анемията).

Обществените поръчки над 5 млн. лв. под специален надзор

автор:Дума

visibility 610

/ брой: 79

Забраняват рекламата на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 633

/ брой: 79

Безплатни винетки за електромобилите на инвалидите

автор:Дума

visibility 665

/ брой: 79

Жилищните кредити с нови рекорди

автор:Дума

visibility 610

/ брой: 79

Северна Македония гласува за президент

автор:Дума

visibility 627

/ брой: 79

ЕП прие закон за защита на жените

автор:Дума

visibility 685

/ брой: 79

Хиляди деца в Румъния оставени на бабите

автор:Дума

visibility 653

/ брой: 79

Накратко

автор:Дума

visibility 551

/ брой: 79

Политически кукувици

автор:Александър Симов

visibility 750

/ брой: 79

Договорът с „Боташ“ е национално предателство

visibility 670

/ брой: 79

Как Йончева забрави "Ало, Банов"

автор:Дума

visibility 695

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ