02 Юни 2024неделя03:34 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Ценоотвод

Всички бюджетни строежи трябва да поевтинеят с 20 процента

/ брой: 124

автор:Дума

visibility 2036

Ирина Невинна

Тези дни специално създаденият при руското правителство експертен съвет по ценообразуването в строителството, чиято работа се координира от вицепремиера Дмитрий Козак, трябва да определи пакет от предложения за озаптяване на цените на държавните строежи. Има безброй примери как "потъват" в строителните изкопи бюджетните милиарди. Дори на най-скромно местно ниво - при изграждането на училища, пътища, спортни комплекси - бюджетът харчи два-три пъти повече, отколкото се планира първоначално. Има ли възможност да се строи с държавни пари не скъпо, но качествено? На въпросите на "Российская газета" отговори Евгений Ермолаев, ръководител на Федералния център по ценообразуване в строителството.
- Защо крайните цени на същите тези училища толкова са отличават от първоначалните? За какво става дума, ако не броим корупцията?
- За съжаление при планирането на строителството на обект беше невъзможно да се оцени точно какво ще струва това - нямаше съответните нормативи. Фактическите инвестиции се оказваха поне 2-3 пъти повече. Същото ставаше и на етапа на проектирането. Двойните грешки в предварителните сметки е стандартният случай. Това е една от основните причини за оскъпяването на държавното и общинското строителство.
Към това се добавяше и незаинтересоваността на практически всички участници в процеса. Например, колкото е по-скъп проектът, толкова е по-висока стойността на проектирането, толкова повече ще получи и проектантът.
И накрая, съвсем доскоро стойността на строителството можеше да се "уточнява" - важното беше грамотно да се направят приемо-предавателните актове за извършените дейности. На практика стойността на строежа за бюджета пряко зависеше от ловкостта на предприемачите в оформянето на документите, аргументиращи инвестициите им. Такава система на ценообразуване е благодатна среда за злоупотреби и корупция.
- Как успяват в другите страни да избегнат тези "подводни камъни"?
- Например в Германия, както и в други държави с развита пазарна икономика, съществуват няколко нива за ценообразуване и за всяко се използват различни стандарти.
На най-високото ниво са нормативите по видове строителни обекти. Именно те се използват, когато трябва да се планира бюджетът на бъдещото строителство. На средно ниво, на етапа на проектиране, са необходими по-детайлни данни. Тук се норматират конструкторските решения. Има възможност да се "поиграе" с конструкциите, да се подбере оптималното съотношение между цена и качество. Накрая най-голямата детайлизация става на ниското ниво, когато нормите определят стойността на технологичните операции непосредствено по време на строителството.
Такъв подход позволява по-точно да се оценяват вложенията по време на всички етапи на инвестиционния процес.
- Миналата година правителството поръча на министерството на регионалното развитие спешно да въведе ред в нормативната база. Какво е направено?

Личните карти поскъпват почти двойно

автор:Дума

visibility 784

/ брой: 101

Въвеждат таван на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 781

/ брой: 101

Газът от Азербайджан ще покрие 81% от вноса през юни

автор:Дума

visibility 685

/ брой: 101

Животновъди блокират Подбалканския път

автор:Дума

visibility 668

/ брой: 101

Сигнално действие в ядрената сфера

автор:Дума

visibility 818

/ брой: 101

Българи в затвора за измама на Острова

автор:Дума

visibility 771

/ брой: 101

Фетхуллах Гюлен бил отвлечен в САЩ

автор:Дума

visibility 975

/ брой: 101

По-високи мита за зърното от Русия и Беларус

автор:Дума

visibility 742

/ брой: 101

Здравето като бизнес

автор:Таня Глухчева

visibility 769

/ брой: 101

Идеология в технологията

visibility 791

/ брой: 101

Най-важно е да не губиш връзката с хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 770

/ брой: 101

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ