19 Април 2024петък14:49 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Отвъд музиката

/ брой: 247

автор:Альона Нейкова

visibility 1608

Чуждопоклонничеството до такава степен превзе ефира, че е крайно време да се вземат спешни мерки за повече българска музика не само по националното радио (и телевизия), а и в частните станции. Осъзнаването на този факт обаче, явно е далеч от приоритетите на управляващите. И пак опозицията дава тон за песен с инициирането на законопроект за нови правила и квоти на родната продукция.
Безброй са примерите за страни, където звученето на музиката по медиите е регламентирано и регулирано именно по национален или езиков признак. Сред тях са Франция с квота от 40% и Канада - с 35%. Но най-драстични изглеждат мерките в Беларус, където от 1 януари 2005 г. 75% от музиката в ефира задължително трябва да е на местни изпълнители, в противен случай радиостанцията може да изгуби лиценза си.
В България, където близо 90 на сто от излъчваните песни са на английски, испански и италиански, може само да мечтаем за подобно регулиране. Законът за музиката в ефира, от една страна, би насърчил създаването на родни произведения, а от друга, ще гарантира разпространението им и ще ги направи достъпни за по-голям брой хора, а не само за тесен кръг от привилегировани меломани.
И още нещо. При изработването на закона за повече българска музика в радиоефира изначално трябва да се обърне необходимото внимание не само на нейното количество, а и на качеството й. Иначе и на ултракъси вълни, и в диапазона на цифровото излъчване ще ни заливат с "Яката дупара" и "Шушана". В пълно съзвучие с редакционната политика на някои медии и изкуственото помпане на висок рейтинг като компенсация на пълната липса на вкус.
Какво ли трябва да стане, та управляващите да осъзнаят, че ако мястото (и времето) на българската музика в радиоефира не бъдат гарантирани с обмислен и работещ закон, ще бъде застрашена не само българската култура, а и националната ни идентичност?! Достатъчно е законотворците да се заслушат и да пожелаят да направят нещо смислено.

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 205

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 327

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 248

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 174

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 210

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 220

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 204

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ