16 Април 2024вторник11:16 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Изпратиха Наим като герой

Премиерът Йълдъръм и бившият премиер Давутоглу на погребението на първия трикратен олимпийски шампион в щангите

/ брой: 227

автор:Дума

visibility 41

Легендарният щангист Наим Сюлейманоглу бе изпратен като национален герой в последния си път в Истанбул. Джамията Фатих, голямата представителна мюсюлманска обител на мегаполиса, преля от хора, дошли за участие в погребалния обред на първия трикратен олимпийски шампион във вдигането на тежести Наим Сюлейманоглу, който почина в събота в болницата Аташехир в Истанбул на 50-годишна възраст.
Както приживе всяко участие на Наим на състезание събираше много хора, така и изпращането на легендарния щангист във вечния му път бе многолюдно, което е рядкост дори за многомилионния град.
Освен на 3-те олимпийски титли, роденият в кърджалийското село Птичар щангист, наричан "Джобния Херкулес" бе притежател на 7 световни титли и 46 световни рекорда.
Улиците около джамията бяха изпълнени с хиляди хора не само от Истанбул, но и от всички краища на Турция. Имаше много хора и от България - от родния край на Наим, спортисти и приятели.
Специално за погребението със самолет от Атина долетя и именитият гръцки щангист Леонидас Сабанис, който бе съперник на Наим в категорията в щангите. Етническият албанец пристигна по покана и със съдействието на турския министър на спорта и младежта Осман Бак. Погребалният обред бе като на национален герой на Турция. Ковчегът бе обвит с турското знаме. Войници застанаха на почетна стража. В първия ред на почетната редица на обреда, в която участват само мъже и се ръководи от ходжа, застанаха премиерът Бинали Йълдъръм, бившият премиер Ахмет Давутоглу, министърът на спорта и младежта Осман Бак, синът на покойния президент Тургут Йозал - Ахмед Йозал, съветникът на президента Реджеп Таип Ердоган по спорта Хамза Йерликая, двукратен олимпийски шампион по класическа борба, близки, съратници, между които и другият трикратен олимпийски шампион за Турция, но роден в България Халил Мутлу.
Дипломати от българското генерално консулство също присъстваха на церемонията с огромен траурен венец.
"Наим е нашият национален герой в щангите, ние загубихме една легенда, той постигна успехи, каквито никой друг спортист в нашата страна досега не е постигал, днес го изпращаме във вечния му път. Кончината му е голяма загуба за нашия народ. Вечна и светла да е паметта му", каза премиерът Йълдъръм. Той бе от първите, който понесе на рамо ковчега с тялото на Наим. В мюсюлманската традиция мъжете носят на рамо ковчега с покойника, като се сменят, за да може всеки да го носи.
Гръцкият щангист Сабанис пък целуна ковчега на някогашния си голям съперник. "Днес е много тъжен ден не само за турската, но и за световната тежка атлетика. Наим Сюлейманоглу остава най-големият щангист на века. Кончината му е голяма загуба за всички. Бяхме съперници на подиума, но приятели в живота. Благодарение на него аз станах по-добър щангист, защото за всички нас той бе еталон. Никой обаче не можа да го достигне", каза Сабанис.
След това кортежът се отправи към гробището Едирнекапъ, където Наим Сюлейманоглу беше погребан.
За България Наим Сюлейманов е 2 пъти световен и 3 пъти европейски шампион. По време на Световната купа в Мелбърн през 1986 г., след възродителния процес,  емигрира в Турция, получава турско гражданство и променя името си на Наим Сюлейманоглу. Като компенсация от турската държава, българското правителство получава $1 250 000 преди Олимпийските игри в Сеул.
За последно Наим бе официално в България през пролетта на 2017 година, когато плака над ковчега на легендарния треньор Иван Абаджиев.



Трикратният олимпийски шампион по вдигане на тежести Халил Мутлу (в средата) отдава почит на първия трикратен олимпийски шампион Наим Сюлейманоглу на погребението му в Истанбул
Снимка БГНЕС

"Лас Вегас" край Равно поле се провали

автор:Дума

visibility 841

/ брой: 71

200 лв. разлика в офертите за новите 35 влака

автор:Дума

visibility 770

/ брой: 71

Еврото в България пак може да се отложи

автор:Дума

visibility 788

/ брой: 71

За пръв път Иран атакува пряко Израел

автор:Дума

visibility 826

/ брой: 71

Призоваваме за мир

автор:Дума

visibility 790

/ брой: 71

САЩ да стоят настрана, призова Техеран

автор:Дума

visibility 718

/ брой: 71

Вашингтон твърдо зад Тел Авив

автор:Дума

visibility 760

/ брой: 71

Заедно

автор:Юлия Кулинска

visibility 878

/ брой: 71

Що за демокрация?!

автор:

visibility 842

/ брой: 71

Обратен ефект

visibility 814

/ брой: 71

Избори и образование

visibility 808

/ брой: 71

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ