20 Април 2024събота01:03 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Акцент

Дефицити на четенето

/ брой: 189

автор:Альона Нейкова

visibility 1403

Напоследък все повече проучвания сочат, че днешното поколение рядко посяга към книгите, родителите предпочитат да прекарват свободното си време пред компютъра, а не да четат на децата си. Съвременните майки и бащи са толкова уморени от всекидневните грижи, че максимумът, на който са способни, е вечер да лайкнат някой пост в социалните мрежи, докато приспиват отрочетата си.
Кариерата и битовизмите волю-неволю изтласкват в периферията вниманието, което възрастните би трябвало да отделят на своите деца. Много по-лесно и по-неангажиращо е да се тикне в ръцете на малчуганите смартфон или таблет, отколкото да се отвори подходяща книга. Поне за работещите родители е така. За завиждане са тези - с млади или жизнени баби и дядовци, които не само пазят хубави спомени от детството с книга в ръка, но и са готови да приложат това и днес - върху своите внуци.
Кога и какво да се чете на децата, а и от тях самите, са въпроси, надхвърлящи експертизата дори на коментаторите във фейсбук. Вероятно затова по-адекватно е да се тълкуват изследванията за дефицитите на четенето като недостиг на общуването. В крайна сметка фактът, че родителите нямат време да разлистват детски приказки, прераства в нещо повече от игнориране на книгите.
Литературните томчета вече не се смятат за "най-добрия подарък". Не се възприемат и като "учител" или "приятел". Списъците с препоръчителна литература за лятото, дори когато ги има, не само нямат задължителен характер, но и се тълкуват като атавизъм. И в този смисъл: какви изследвания трябва да се направят, какви инициативи, конкурси и тв формати, за да стане четенето не просто отново модерно, а да е естествена потребност? Май няма правилен отговор. А иначе, който е чел достатъчно, знае, че една от главните мисии на книгите е да вдъхновяват и стимулират към творчество, към развитие, към добри дела дори. И нямат заместител в това отношение.
 

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ