17 Май 2024петък20:38 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

В Иракски Кюрдистан гласуват за независимост

Организаторите на вота планират независим Кюрдистан като федеративна държава

/ брой: 188

автор:Дума

visibility 32

В иракския автономен район Иракски Кюрдистан вчера бе проведен референдум за независимост. Право на глас имаха 5,6 милиона души. Гласуваше се в 2065 избирателни секции, които бяха отворени в продължение на 10 часа - от 8 ч. местно време. Гласоподавателите трябваше да отговорят на въпроса: Искате ли районът Кюрдистан и кюрдските зони около него да станат независима страна?
Гласуване бе планирано да има не само в Иракски Кюрдистан, обхващащ трите иракски провинции Ербил, Сулеймания и Дахук, но и в райони, които са в центъра на полемика между Ербил и Багдад, в това число и богатата на петрол провинция Киркук, предаде ДПА.
Според организаторите на референдума след него независим Кюрдистан ще бъде федеративна държава с 5 официални езика, предаде ТАСС. В независим Кюрдистан ще бъдат гарантирани правата на всички религиозни и етнически общности, а официалните езици ще бъдат кюрдски, арабски, асирийски, арменски и туркменски.
Според плановете на Висшия съвет за референдума в Кюрдистан, организирал допитването, религиозните и етническите групи ще бъдат напълно представени в правителствените учреждения на независим Кюрдистан и ще станат реални партньори в управлението на страната, а в рамките на федеративната система в частност арабите, язидите и тюркмените ще управляват самостоятелно своите райони.
Допитването се проведе въпреки международното неодобрение за този вот и предизвика скандал, като особено остри бяха реакциите в Турция. Багдад също се противопоставя на референдума, като го обяви за неконституционен. Против са и иракските съседи - Турция, Иран и Сирия, заради опасения, че референдумът може да подтикне към отцепничество и техните кюрдски малцинства. За "потенциално дестабилизиращ ефект" на референдума предупреди ООН, а САЩ заявиха, че той може да предизвика вълнения в региона и да отклони вниманието от продължаващата военна кампания срещу "Ислямска държава" в Ирак и Сирия.
Междувременно иракското правителство поиска да бъде спряна търговията с петрол от автономния регион Кюрдистан, съобщи Ройтерс. Агенцията посочва, че искането всъщност е насочено директно към Турция - страната е транзитна за петрола, който пристига по газопровод до турското крайбрежие и потегля към западния свят. Кюрдистан изнася около 650 хил. барела петрол на ден, тоест около 15% от обема на износа от Ирак. Властите в Багдад обаче винаги са били против тази търговия заради спорове за собствеността на находищата, което е и основната причина за искането на независимост от страна на автономния район. В Иракски Кюрдистан се надяват да увеличат износа до 1 млн. барела на ден до 2020 година. Петролният сектор в региона е доминиран от средни по големина компании. Гиганти като "Шеврон" и "Ексон" също имат проекти, но на този етап дейностите им са основно на етап проучване.

Иракски Кюрдистан е кюрдско държавно автономно образувание в състава на Ирак. Граничи с Иран (на изток), Турция (на север), Сирия (на запад) и останалата част на Ирак (на юг). Столица на автономния регион е град Eрбил. Нахлуването в Ирак през 2003 г. и последвалите политически промени довеждат до ратифицирането на нова конституция на Ирак през 2005 година. Новата иракска конституция определя Иракски Кюрдистан като федерална единица на Ирак и установява арабски и кюрдски като съвместни официални езици на Ирак. Иракски Кюрдистан е парламентарна република с регионално събрание, което се състои от 111 места. Първият президент е Масуд Барзани, избран през 2005 г. и преизбран през 2009 година.

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 482

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 438

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 483

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 417

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 508

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 446

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 519

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 459

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 381

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ