16 Май 2024четвъртък00:47 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Според Киев София, Варшава и Братислава са приели закона за образованието

/ брой: 186

автор:Дума

visibility 31

Първият зам.-председател на Върховната рада на Украйна Ирина Герашченко твърди, че президентите на България, Полша и Словакия с разбиране са приели приетия от украинския парламент закон за образованието. Законът предизвика бурни дискусии заради норматива за езика на обучението.
В съответствие с приетия от Радата нов закон, от 1 септември 2018 г. децата от националните малцинства в детските градини и началните училища ще изучават предметите на родния си език, изучавайки паралелно държавния език. От 5 клас децата ще се обучават на украински, а майчиния ще изучават като отделна дисциплина. При това се допуска преподаване на една или няколко дисциплини на езици на страни от ЕС. От 1 септември 2020 г. образованието ще стане напълно украиноезично.
Законът предизвика яростна критика в Унгария и Румъния, които заявиха, че той нарушава правата на националните малцинства в Украйна.
"Искам да ви уверя като участник в тези срещи, че всички президенти, с които се срещна и разговаря Петро Порошенко (в кулоарите на Генералната асамблея на ООН) - а това са президентите на България, Полша, Словакия - приеха с позитив и разбиране тази позиция (норматива за езиковото обучение - бел. ред.). Очевидно, че ние като Върховна рада трябва да поканим нашите колеги и парламентаристи от други страни да видят как работят училищата и класовете на националните малцинства", заяви Герашченко на брифинг.
При това тя обяви, че депутатите от Радата са готови да отидат в Унгария и да видят "има ли там поне едно украинско училище и как работят там украинските класове".
Припомняме, че българският президент Румен Радев настоя пред украинския си колега Петро Порошенко, с когото се срещна в рамките на сесията на Общото събрание на ООН, приетият закон да не засегне по никакъв начин правата и възможностите на сънародниците ни в страната да изучават своя роден език. Разбрахме се, че няма да има никакви ограничения за изучаване на български език в училищата и като количество, и като качество на часовете, отбеляза Радев. Порошенко обещал да реагира незабавно, ако българският президент получи оплакване от сънародниците ни в Украйна, след промените в образователния закон.
По-рано Будапеща заяви, че повече няма да подкрепя важни за Украйна решения в международните организации. В Москва също смятат, че приетият от Върховната рада закон за образованието нарушава украинската конституция и международните ангажименти на Киев.

Над 12% от българите нямат банкова сметка

автор:Дума

visibility 493

/ брой: 89

Държавата взе още 200 млн. лв. заем

автор:Дума

visibility 477

/ брой: 89

Фирмите у нас все по-трудно получават парите си

автор:Дума

visibility 511

/ брой: 89

Хамас планирала база в Турция

автор:Дума

visibility 571

/ брой: 89

Силяновска пак пропусна името на страната си

автор:Дума

visibility 574

/ брой: 89

Макрон: ЕС да смени своя бизнес модел

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 89

Още година без мита и квоти за украинския внос

автор:Дума

visibility 536

/ брой: 89

Знания и пошлост

автор:Деси Велева

visibility 558

/ брой: 89

Предизборни идиотщини

автор:Любо Кольовски

visibility 546

/ брой: 89

Институционално безхаберие

visibility 487

/ брой: 89

Време за преосмисляне

автор:Събина Петканска

visibility 524

/ брой: 89

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ