29 Март 2024петък17:48 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Мнение

Мандатът на Тръмп - букмейкърски залог!

С военно-политическите рискове, които поема, президентът ще попадне в капана на вътрешните си опоненти, които старателно се подготвят за отстраняването му

/ брой: 175

visibility 71

Христо Попов

Хаотично, неубедително и непоследователно са най-честите определения за 7-месечното управление на Доналд Тръмп наред с други, много по-екстравагантни характеристики. Хаосът, за който се твърди, че е основната причина за продължаващата турбулентна атмосфера в Белия дом, се нуждае от пояснение.
Докато Стив Бенън, главният стратег и съветник на президента, бе в екипа му, привидният хаос бе управленска тактика, целяща да заблуди вътрешни и външни опоненти на администрацията и в подходящ момент да им бъде нанесен решителен удар. Тази тактика е заимствана от древнокитайски военен стратег. Под непрестанна медийна канонада, вътрешнопартийни интриги и компроматни атаки от опозицията Тръмп обаче бе принуден да освободи ерудирания си сътрудник, медиен експерт и верен приятел Стив. Човекът, който има най-голяма заслуга за изненадващата победа на милиардера на президентските избори.
Бeнън успя да привлече трудова и т.нар. бяла Америка за кандидатурата на "новатора" Тръмп, за което бе обвинен от загубилите изборите, че е "крайно десен националист". Личният мотив за отстраняването на стратега Бенън е спекулативното твърдение, че "президентът е само пионка, зад която стои умен и хитър манипулатор". Като се има предвид импулсивният и егоцентричен характер на Тръмп, който демонстративно отхвърля всеки опит да бъде "направляван", подобно твърдение звучи правдоподобно.
Изваждането на Бенън от съветническия екип  се възприема като първата сериозна крачка към отстраняването на Тръмп от президентския пост, след което в Белия дом ще има истински и неповторим тръмповски хаос. Експерти не намират за удачен или ефективен управленския модел на Тръмп - създаване на няколко властови центъра в администрацията, противопоставени един на друг, и дебалансирани, така че цялата реална власт да бъде концентрирана в ръцете на президента. Според тях в историята на Щатите няма друга по-разединена администрация, без определена политическа линия и набелязани конкретни приоритети. Страната също е разделена на про- и анти-Тръмп, като симпатизантите му бързо намаляват.

Медийните рупори на крупния капитал    

целенасочено манипулират общественото мнение по посока на предстоящо и "неизбежно" отстраняване на Тръмп. В лагера на демократите са стъкмили обемисто досие срещу президента, но явно то не е достатъчно за импийчмънт. Катапултът под президентския стол е зареден и е въпрос на време Доналд Тръмп да бъде изстрелян към някое негово голф игрище. Колко време ще продължи хаотичното управление на "Дони", гальовно обръщение на бившия стратег към патрона си, не е ясно. Загадка, използвана от букмейкъри, които дават много висок процент за печалба на наивници, които смятат, че Тръмп ще завърши пълния си мандат. Ако чудото стане, ще има нови милионери!
Във вътрешнополитически план целта на демократите е президентът да бъде унизен, обезличен и окарикатурен пред американското общество и да бъдат блокирани неговите симпатизанти и т.нар. бели американци да не излязат на масови протести, подобно на събитията от Шарлотвил. По повод сблъсъците в този град Тръмп обвини "фалшивите медии", че умишлено нагнетяват социално напрежение, изопачавайки думите му. Той има известно право, защото в позакъснялата му реакция по инцидента в щата Вирджиния, президентът каза, че и "двете страни са еднакво агресивни, но в тях има добри хора". Медийната интерпретация бе, че Тръмп обвинява и протестиращи, и контрапротестиращи за безредиците.     Интересна е позицията на лингвиста и политолог Ноам Чомски, известен с левите си убеждения и който често критикува американската външна политика, неолиберализма и медийните магнати. Според него "антифашистите" нарушавали основно право на крайната десница да се организира и да има конструктивна социална активност. Контрапротестиращите били предимно от мигрантски, профсъюзни и други маргинални организации, които проявяват нетърпимост към крайно десните си съседи, работодатели и тяхната публична дейност. Мнението на проф. Чомски бе заглушено от мощната медийната канонада на противниците на Тръмп.
Поляризацията в Щатите е очевиден факт и нов, по-голям инцидент от този в Шарлотвил, може да доведе до гражданска война, предупреждават политолози. Първите симптоми за сериозен граждански сблъсък се появиха още през първите седмици от встъпването в длъжност на президента вследствие на мощната анти Тръмп кампания под претекста за "подарената" от руснаците изборна победа. В три големи американски града имаше заплахи за бомбени атентати в сгради на еврейски организации, последвани от вандалски нападения на еврейски гробища. Според политолози аргументирано и добре режисирано поражение на Тръмп ще охлади политическите страсти на крайно десния електорат и "белите американци" до намирането на нов, по-авторитетен лидер от техните среди. 
Във външнополитически план Тръмп допусна редица сериозни грешки, до голяма степен резултат на огромния политически и медиен натиск, който промени изцяло външната му концепция. Идеите на Тръмп отпреди изборите за един нов, мирен, стабилен и по-перспективен свят бяха тотално заличени и на тяхно място се появи глобалната конфронтация между суперсили и бясна надпревара във въоръжаването. Кому е изгодно това! На тези, които подготвят голям военен конфликт, който да заличи огромните вътрешни и външни задължения на Щатите и преминаването към нова финансова единица, наподобяваща на американския долар, според проф. Алън Лихтман.
За кратко време

драстично се влошиха отношенията

със страни като Русия, Китай, Иран, Северна Корея и дори Пакистан. Подготвяната ракетна атака на янките срещу режима в Пхенян бе отменена след категоричното предупреждение на южнокорейския президент, че само Сеул може да обявява война на Севера. След като тази цел отпадна, стратезите на Пентагона бързо смениха тихоокеанския планшет с този на Афганистан, като се сетиха, че талибаните също представляват голяма заплаха за сигурността на САЩ. Бившият главен стратег Бенън единствен се опълчи на генералското обкръжение, което настояваше да се изпратят нови, десетки хиляди американски войници в Афганистан, и нарече подобно намерение "безумно и загробващо". В крайна сметка броят на допълнителния контингент бе сведен до 4 хиляди и ще се присъедини към намиращите се в момента 8400 американски военнослужещи. Самата идея за подновяване на бойните действия в Афганистан, паралелно с военните операции в Ирак, Сомалия и Сирия е крайно неприемлива за обикновените американци, уморени и омерзени от нескончаемите войни на техния елит. Силните политически лобита и оръжейни магнати действат безкомпромисно и често в разрез с обществения интерес, когато става въпрос за техните финансови печалби.
Понастоящем Тръмп е обграден от генерали, чийто съвети понякога съвпадат с интересите на  политически му опоненти! Съветникът по националната сигурност ген.-лейтенант Хърбърт Макмастър например агитира президента за необходимостта от военна операция срещу  Афганистан, като му показва черно-бяла снимка от 1972 г. на афганистанка с ... минижуп! Идеята на генерала била да покаже, че западните норми са съществували в тази страна.
С военно-политическия риск, който поема по Афганистан, Тръмп ще попадне в капана на вътрешните си опоненти, които старателно се подготвят за отстраняването му от президентския пост. Какво по-добро основание за импийчмънт от  нови загуби в жива сила, техника и финанси  в една безсмислена и обречена на неуспех 16-годишна война. Президентът си въобразява, че тактиката на внезапни въздушни удари по талибаните и пълно информационно затъмнение за действията на командосите на терен ще сработи победоносно. Част от новата/стара стратегия включва по-малки подразделения за разузнаване и контратероризъм, които ще провеждат специални операции и ще направляват дроновете срещу талибаните. Няма да има предварителни графици за сухопътни операции. Враговете на Америка не трябва да знаят нашите планове и да очакват нашите атаки, но атаки ще има, заплаши Тръмп!
Има много  фактори, които не дават големи шансове за успех на Тръмп, но

три от тях заслужават повече внимание

Първият са талибаните, които натрупаха огромен боен опит от 2001 г. и в комбинация с религиозния фанатизъм ги прави изключително опасен враг в асиметрична война. Понастоящем те контролират по-голямата част от страната и разширяват бойните си операции в Северен Афганистан.
Вторият фактор са съседните на Афганистан държави. През последните месеци Вашингтон влоши отношенията си със страни като Русия, Китай и Иран до степен на очаквана военна конфронтация. Наскоро, към клуба на недоволните от американската външна политика се присъедини и Пакистан, който не приема обвиненията на САЩ, че предоставя убежище за талибаните в пограничните си райони. Официален Исламабад заяви, че няма да допусне да бъде третиран като  "изкупителна жертва за неспособността на американската армия да спечели войната срещу Афганистан". Пред споменатите държави се откриват добри възможности да унижат Щатите, като подкрепят по специфичен, "хибриден" начин талибанската съпротива.
Третият фактор е не по-малко важен и условно може да бъде наречен ислямска солидарност. Военни експерти очакват изключително кървав сблъсък в Афганистан, тъй като залогът и за двете враждуващи страни е много голям - за Тръмп е неговото оцеляване като президент, за талибаните продължение на вековната традиция за военни победи над "големи империи". Военно-технологичното предимство на Щатите е безспорно и има индикации, че ще използват нови видове оръжия във войната, подобно на експеримента през април т.г.  с "майката на всички бомби" (GBU-43) в Афганистан срещу предполагаеми убежища на Ислямска държава(ИД). Взривяването на бомбата  активизира сеизмична дейност в Южна и Централна Азия и предизвика остри протести на държави от този район.

Основна сухопътна сила ще бъде   

афганистанската армия, подкрепяна от 18-хиляден международен контингент, предвождан от САЩ. Афганистанските сили за сигурност са силно уязвими, защото талибаните принуждават военнослужещи да извършват самоубийствени атентати срещу окупаторите, за да спасят членовете на семейството си.
Според анализатори, независимо в каква посока ще се развива войната, към Афганистан отново ще тръгнат хиляди мюсюлмани доброволци за участие в "Свещения джихад срещу неверниците", както по време на съветската инвазия. Първите, които ще се запътят към Южна Азия, ще бъдат оцелелите бойци от ИД и Джебхат ан Нусра, прогонени от иракската и сирийска армия. Експерти по тероризма очакват засилена терористична дейност на териториите на всички страни участнички в ИСАФ с цел предизвикване на вълна на обществено недоволство и изтегляне на националните контингенти. Те отиват още по-далеч, припомняйки становището на Доналд Тръпм отпреди изборите, че НАТО е "овехтяла концепция, която се нуждае от актуализиране". Подтекстът е ясен!
В контекста на очаквани събития и последиците от тях, от които България може да се окаже потърпевша, би било добре  да последваме примера на фрау Меркел, която обяви, че Германия търси нови, по-надеждни приятели.
 

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 209

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 199

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 187

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 201

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 176

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 182

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 181

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 202

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 195

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 205

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 165

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ