10 Май 2024петък09:27 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Да чуем експертите, а?

/ брой: 166

автор:Светла Василева

visibility 1880

Цели три кабинета на Борисов така и не могат да решат трябва ли ни или не нова ядрена мощност. Ту започваха да я строят, ту спираха, ту тичаха да продават оборудването, ту му търсеха площадка за съхранение. Септември чука на вратата и учените от БАН, зад чийто гръб се скриха премиерът и енергийният министър, ще представят становището си за АЕЦ. Да видим тогава какво ще измисли третият кабинет на Борисов. Докато родните политици мъдруват, съседите ни "лудуват" и напредват с проектите си за нови ядрени мощности. И Турция, и Румъния нямат колебания за необходимостта от електроенергия от АЕЦ. Унгария също задвижи проекта си. Дори Полша обсъжда строителството на ядрена централа.
Ние обаче стоим безхаберно, заровили глави в пясъка и чакаме някой друг да реши вместо нас. Така чакахме за "Южен поток" и дочакахме каквото дочакахме. Вижда се. От транзитна страна на газ за Балканите, ставаме краен потребител.
Зимната криза с недостига на електроенергия беше жълт картон към управляващите. Спряхме износа, активирахме студения резерв, включихме всичко, което е годно да работи, и пак се стигна до внос на ток. Видя се на кои генериращи мощности може да се разчита - на АЕЦ, ВЕЦ и ТЕЦ. Само че с термичните централи имаме проблем. Новите еконорми ще ги затворят, при най-лошия сценарий след 4 години. В по-добрия - колкото успеем да договорим с евробюрократите. Ясно е, че  между 3000 и 5000 МВт ще отпаднат от електроенергийната ни система. С какво ще ги заместим? Централите на слънце и вятър в екстремни ситуации не вършат работа. Пък и част от тях са в спорните зони на "Натура"...
Имаме площадка, проект и оборудване. Нека чуем най-после експертите, а? Пишман политици, икономисти и юристи, правещи се на енергетици, видяхме докъде ни докараха. 

Бивша манекенка пое шефското място на фонд "Земеделие"

автор:Дума

visibility 708

/ брой: 85

Розоберът подрани заради топлото време

автор:Дума

visibility 600

/ брой: 85

"Райънеър" започва да лети до пет нови дестинации

автор:Дума

visibility 594

/ брой: 85

Сърбия и Китай засилват сътрудничеството си

автор:Дума

visibility 626

/ брой: 85

6 страни от ЕС зачели иногурацията на Путин

автор:Дума

visibility 730

/ брой: 85

"Алтернативата" е опасна за демокрацията

автор:Дума

visibility 589

/ брой: 85

Накратко

автор:Дума

visibility 573

/ брой: 85

Фашизъм в действие

автор:Александър Симов

visibility 730

/ брой: 85

Жестоката реалност

visibility 655

/ брой: 85

Пари връщате ли?

автор:Таня Глухчева

visibility 581

/ брой: 85

Късата памет на историята

автор:Боян Бойчев

visibility 665

/ брой: 85

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ