26 Април 2024петък09:22 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

17 опозиционни журналисти на съд в Турция

Ердоган рискува "многовековните връзки" между Германия и Турция, предупреди финансовият министър Волфганг Шойбле

/ брой: 143

автор:Дума

visibility 23

Срещу 17 от шефовете и журналистите на най-уважавания опозиционен вестник в Турция "Джумхюриет" започна съдебен процес, след като те прекараха зад решетките осем месеца.
Процесът е повод за нова тревога по отношение свободата на пресата при управлението на президента Реджеп Тайип Ердоган. Обвиняемите бяха арестувани през октомври 2016 г. в рамките на въведеното от властите извънредно положение след провалилия се опит за преврат от 15 юли. Анкара обвинява за опита за пуч живеещия в САЩ духовник Фетхуллах Гюлен.
Според опозицията в Турция извънредното положение се използва за преследването на всеки, който се осмели да рискува да критикува Ердоган, и ако обвинените бъдат осъдени, тях ги грозят присъди до 43 години. На процеса се гледа като на мерило за свободата на пресата в Турция, която като държава се намира на 155-о място в света по този показател според класацията на ДРепортери без границиУ. Турция е дори след Беларус и Демократична република Конго.
Според групата за свобода на пресата Р24 в момента 166 журналисти са зад решетките в Турция, голяма част от които са арестувани в рамките на извънредното положение. В същото време в интервю в началото на месеца се твърдеше, че зад решетките в Турция са Дсамо двама истински журналистиУ.
Тъй като един от журналистите живее в Германия, процесът предизвика остри реакции от германските официални лица. Отношенията между Берлин и Анкара и без това са обтегнати след опита за преврат от миналата година, а съдебното преследване на опозиционни журналисти наля допълнително масло в огъня. В интервю за държавната телевизия ЦеДеЕф германският президент заяви, че Германия не може да приеме случващото се в Турция и директно обвини турския си колега Ердоган в незаконно преследване на опозицията. Финансовият министър Волфганг Шойбле пък в интервю за в. "Билд" заяви, че Ердоган рискува "многовековните връзки" между двете страни. Според него много неща свързват двете държави, но Германия не можела да допусне да бъде изнудвана. Преди това и външният министър Зигмар Габриел влезе в задочна полемика с Ердоган, като предупреди, че германските граждани, пътуващи до Турция, могат да бъдат арестувани. Повод за това стана арестът на германския правозащитник Петер Щойдтнер. На свой ред Ердоган обвини Германия в намеса във вътрешните работи на Турция.
Междувременно в Анкара бяха арестувани 61 души, които провеждали незаконен според властите протест в подкрепа на двама университетски преподаватели, уволнени миналата година и арестувани след започването на гладна стачка. Те са обвинени във връзки със забранена лява организация.



Шествие пред съда в Истанбул се проведе в подкрепа на арестуваните журналисти от "Джумхюриет"
БГНЕС

Обществените поръчки над 5 млн. лв. под специален надзор

автор:Дума

visibility 306

/ брой: 79

Забраняват рекламата на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 333

/ брой: 79

Безплатни винетки за електромобилите на инвалидите

автор:Дума

visibility 384

/ брой: 79

Жилищните кредити с нови рекорди

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 79

Северна Македония гласува за президент

автор:Дума

visibility 299

/ брой: 79

ЕП прие закон за защита на жените

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 79

Хиляди деца в Румъния оставени на бабите

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 79

Накратко

автор:Дума

visibility 255

/ брой: 79

Политически кукувици

автор:Александър Симов

visibility 393

/ брой: 79

Договорът с „Боташ“ е национално предателство

visibility 324

/ брой: 79

Как Йончева забрави "Ало, Банов"

автор:Дума

visibility 339

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ