04 Май 2024събота21:35 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Полша се опълчи на Евросъюза

Президентът отказа среща на председателя на Евросъвета за съдебната реформа, ЕК обмисля да лиши Варшава от право на глас

/ брой: 141

автор:Дума

visibility 61

Полският президент Анджей Дуда отказа да се срещне с председателя на Европейския съвет Доналд Туск, за да обсъдят спорните реформи в полската съдебна система, безпокоящи Брюксел, предаде Франс прес.
"Получихме искане за среща", заяви началникът на президентската канцелария Кшищоф Шчерски. Президентът поиска да се предаде на председателя Туск, че според него няма място за намеса на шефа на Европейския съвет", каза Шчерски, цитиран от полската информационна агенция ПАП. "Президентът смята, че председателят на Европейския съвет трябва да отнесе тази инициатива по-скоро към Брюксел, отколкото към Варшава, за да обясни естеството на промените и причините за политическите разногласия" в Полша, подчерта той.
Европейската комисия предупреди Варшава за спорната реформа. Новите реформи "увеличиха сериозно заплахата за правовата държава" в Полша, отбеляза вчера заместник-председателят на ЕК Франс Тимерманс. Той припомни, че миналата година Брюксел предприе безпрецедентна процедура срещу Полша след извършената от нея реформа на Конституционния съд, също посрещната с протести. "Вече сме съвсем близо до задействане на чл.7 от договора на ЕС, синоним на възможни санкции като отнемане на правото на глас на Полша в Съвета на ЕС", предупреди той. Еврокомисията може да предложи прилагането на този текст, но решението се взима съгласувано със Съвета на ЕС и Европейския парламент.
По-рано само за няколко часа парламентарната комисия, която разглежда спорния закон, отхвърли анблок над хиляда поправки, предложени от опозицията, и одобри, също анблок, предложените от държавния глава промени, които ще увеличат правомощията му върху работата на Върховния съд.
Законът е част от цялостна реформа, заклеймена от опозицията като "пълзящ държавен преврат" и срещу която от неделя насам всекидневно протестират няколко хиляди поляци.
Само за няколко часа парламентарната комисия, която има задачата да разгледа новия закон, отхвърли анблок над хиляда поправки, предложени от опозицията, и одобри, също анблок, предложените от държавния глава промени, увеличавайки правомощията му върху бъдещото функциониране на Върховния съд.
Законът предвижда членовете на Националния съвет (Висшия съдебен съвет), чиято роля е защита на независимостта на съдилищата, вече да бъдат избирани от парламента, където управляващата партия "Право и справедливост" има мнозинство. За да влезе в сила, законът трябва да бъде подписан от държавния глава. Миналата седмица депутатите приеха друга част от реформата, която прекратява мандата на действащия сега съдебен съвет и която им дава правомощия да избират 15 от 25 негови членове.
Президентът, който е бивш активист на партията, разкритикува реформата и заяви, че няма да подпише закона, ако в него не бъде внесено изменение, че членовете на Националния съвет трябва да се избират с квалифицирано мнозинство от три пети от депутатите, а не само с гласовете на управляващите партии. Подобен праг от три пети няма да позволи на партията сама да решава какъв да е съставът на този съвет, който играе централна роля в полската съдебна система и гарантира независимостта й. Законът също така предвижда да изпрати в пенсия всички върховни съдии, освен ако не бъдат одобрени от назначен от депутатите кадрови орган. "Това ще попречи съветът да бъде подчинен на една-единствена партия, на една-единствена политическа група, нещо, което би било недопустимо, което би се възприело като политически диктат", коментира Анджей Дуда.


Стотици хиляди поляци се събраха на пореден протест срещу планираната реформа.

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1339

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1312

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1183

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1359

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1562

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1309

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1301

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1513

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1324

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1449

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ