19 Април 2024петък12:07 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Станишев предложи план за модернизация на ТЕЦ-овете

Не трябва да се оставя този важен сектор да загине, той има икономически и социални измерения, засяга и националната сигурност, заяви президентът на ПЕС

/ брой: 132

автор:Дума

visibility 15

Президентът на ПЕС и евродепутат от групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП Сергей Станишев предложи конкретни стъпки за спасяване на българската енергетика. Това стана през миналата седмица в Стара Загора на дискусия за бъдещето на ТЕЦ-овете. Стъпките за спасяване са три - дерогации (отлагане) по директивата и приетите нови правила за емисиите на вредни вещества, дългосрочна стратегия за развитието на сектора и финансова помощ за централите, работещи на лигнитни въглища.
"Важно е да мислим дългосрочно за бъдещето на българската енергетика. Нужен е финансов анализ, за да знаем колко са необходимите разходи за удължаването на живота на централите. Прогнозите са за около 3 млрд. лв. Осигурихме 2 млрд. лв. за панелките, а не мислим за толкова важен сектор. Правителството има финансов екип, нека дадат предложения - чрез целеви заем през Българската банка за развитие, чрез държавна помощ, чрез други финансови източници. Сега е моментът България да започне преговорите за кохезионната политика за новия финансов период. През него ще бъдат финансирани именно мерки за запазване на околната среда и преобразуването на енергетиката. Оттам също можем да получим финансиране. Няма как да оставим този важен сектор да загине. Той има икономически и социални измерения, засяга и националната сигурност. Първите ни конкретни стъпки сега трябва да са в посока постигането на дерогации". Това заяви Станишев на срещата, организирана от КНСБ и КТ "Подкрепа" и посветена на промените на референтния документ за най-добри налични техники за големи горивни инсталации.
В основата на опасенията за сериозни последствия за минната и енергийната индустрия е европейско законодателство за индустриални емисии, влязло в сила през 2011 г. По-конкретно, последното обновяване на допустимите нива за емисии от вредни вещества, определени на базата на най-добри налични практики в Европа.
Станишев предложи и създаването на работна група, която да предложи дългосрочна стратегия за развитието на българската енергетика. "Процедурите в ЕП отдавна са изчерпани. Има опасност да хвърлим усилията си в грешна посока. Нека този път не работим на парче, а да очертаем дългосрочна стратегия за развитието на сектора", добави Станишев.
Според министъра на екологията Нено Димов, който също участва във форума, България има шансове да получи дерогация на по-строгите европейски норми за вредните емисии от големите горивни инсталации. Той посочи, че страната ни може да се възползва на първо място от това, че директивата допуска централите, които няма да могат да покрият нормата за серни диоксиди да могат да получат дерогация. Освен това топлоцентралите трябва да докажат с ясни разчети, че разходите за изпълнение на по-строгите норми са по-големи от очакваните ползи за околната среда. Трето условие е да се обоснове, че географското положение на централите е такова, че се използват местни въглища. И още, че всяка централа трябва да гарантира, че екологичните условия в региона на дейността й няма да бъдат влошени. Димов обаче предупреди, че за да получим дерогация, е необходимо централите да започнат веднага да работят по изпълнение на тези условия. Трябва да знаем, че ако допуснем грешка, няма да получим положителен резултат, каза той.

 

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 65

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 86

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 86

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 65

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 70

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 57

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 62

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 70

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 65

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ