25 Април 2024четвъртък13:52 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Наука

Рандеву с кометите

/ брой: 113

автор:Дума

visibility 37

Девет месеца след контролираното спускане на космическата станция "Розета" върху повърхността на кометата 67P/Чурюмов-Герасименко учени от Европейската космическа агенция (ЕКА) и от водещи международни институти се събират в София от 19 до 23 юни, за да потърсят отговор на въпроса "Разбираме ли днес след "Розета" по-добре как се формират кометните ядра в протопланетните дискове?". Домакин на събитието и съорганизатор е Институтът по астрономия с Национална астрономическа обсерватория при БАН, а организатори и спонсори са организацията Европланет и Италиaнският национален институт по астрофизика.
Науката за кометите изучава тези небесни обекти с главна цел да разгадае физическите свойства и химическия състав на "облака", от който преди 4.56 млрд. години са се формирали телата в Слънчевата система – комети, астероиди, планети, включително и нашата Земя. Десетилетия наред познанието в тази област се основаваше само на наблюдения с телескопите на наземните астрономически обсерватории. Коренна промяна настъпи по времето на последната поява на Халеевата комета през 1986 г., когато армада от космически апарати направи измервания на място и човечеството видя за първи път как изглежда ядрото на комета, напомнят от БАН. Още тогава в ЕКА вече обсъждаха планове за нова уникална мисия - да се изпрати космическа станция до комета, която да се спусне апарат на нейната повърхност и да я придружи в пътя й към Слънцето, оставайки в орбита около нейното ядро, за да проследи как се променя неговата активност. През 1993 г. е утвърден проектът "Розета", апаратът е изведен през 2004 г. и завърши мисията си на 30 септември 2016 г. За пръв път в историята на мисиите в Слънчевата система се осъществи кацане на комета, при това - намираща се на разстояние над милиард километра от Земята. Това се превърна в едно от най-големите научни постижения в историята
Британският астрофизик д-р Мат Тейлъру ръководител на проекта, в който се увенча с успех десетгодишното пътуване на машината до кометата "Чурюмов-Герасименко" и изпращането на сондата "Philae" върху повърхността й. През май миналата година Мат Тейлър бе сред най-интересните участници в Софийския фестивал на науката, където изнесе лекция за "Розета" пред препълнена зала в театър "София".Българските астрономи бяха съпричастни към наблюденията с "Розета" до последния й ден. В момента продължават да участват в изучаването на получената информация за историческия материал, от който е изградена нашата планетна система.

Обществените поръчки над 5 млн. лв. под специален надзор

автор:Дума

visibility 197

/ брой: 79

Забраняват рекламата на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 214

/ брой: 79

Безплатни винетки за електромобилите на инвалидите

автор:Дума

visibility 237

/ брой: 79

Жилищните кредити с нови рекорди

автор:Дума

visibility 214

/ брой: 79

Северна Македония гласува за президент

автор:Дума

visibility 185

/ брой: 79

ЕП прие закон за защита на жените

автор:Дума

visibility 212

/ брой: 79

Хиляди деца в Румъния оставени на бабите

автор:Дума

visibility 207

/ брой: 79

Накратко

автор:Дума

visibility 168

/ брой: 79

Политически кукувици

автор:Александър Симов

visibility 199

/ брой: 79

Договорът с „Боташ“ е национално предателство

visibility 196

/ брой: 79

Как Йончева забрави "Ало, Банов"

автор:Дума

visibility 195

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ