19 Април 2024петък16:36 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Оценка среден три

/ брой: 97

автор:Ева Костова

visibility 1004

Повтарящ се "рефрен" в поредното допитване на Националната мрежа за децата е бедността сред малките българи. Мрежата обединява близо 144 организации от цялата страна, работещи за и с деца. Тя огласи ежегодния си, шести доклад "Бележник: Какъв е средният успех на държавата в грижата й за децата?". През 2016 г. средният успех на институциите в грижата им за децата на България е 3,28 по шестобалната система. Тази година "Бележникът" е попълнен с оценка 3,20.
Бедни са 43,7 на сто от българчетата - 527 000 деца. Има леко намаление спрямо миналата година, но то далеч не компенсира тъжната картина, която отново ни нарежда на последно място в Европа по грижа за децата. От мрежата отчитат и нарастването на неравенствата в обществото. В онлайн допитването се търси отговор по няколко теми, свързани с основното: как заинтересованите българи оценяват тези грижи. А зад оценките прозират купища проблеми. Като този например, че животът на децата ни се мери на парче. Днес държавата обещава един вид социално подпомагане, утре - друг, като че запушва пробойни в бързината и стремежа да се хареса на електората. Много институции уж се трепят да обгрижват децата, за това им и плащат, а на практика разджуркват проблема така, че не можеш да му хванеш края.
Парите и те са някъде без координация и стратегия за утре, за бъдещето на тази държава. Бедност е не само да нямаш хляб на масата, а и невъзможност да учиш, да четеш, да спортуваш, да пътуваш от любознателност, да общуваш с връстници и т.н. Според Синдиката на българските учители близо 45 на сто от ромските деца не посещават училище, близо 30 на сто въобще не са стъпвали в клас. Част от тези деца вече имат внуци.
Бедността се възпроизвежда по естествен път. И то не само сред ромите, уви. Затова и родителите търсят път навън - в името на душевното и физическото здраве на наследниците си. Последиците ги знаем.
 

 

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 296

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 402

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 282

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 277

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 233

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 288

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 264

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 278

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ