29 Март 2024петък03:22 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Полският органист Богдан Нарлох гостува за първи път у нас

/ брой: 59

автор:Дума

visibility 6

Професор Богдан Нарлох, изявен представител на европейската органова школа, ще гостува на 26 март на сцената на Фестивалния и конгресен център във Варна.
В програмата на концерта ще звучат емблематични творби от Йохан Себастиан Бах, Антонио Вивалди - "Пролет" из "Годишните времена" в обработка на Бедржих Яначек, Едвард Григ - Норвежки танц номер 1 в транскрипция за орган, както и три танца Оливска табулатура, Мечислав Сужински, Ханс-Андре Щам, Ноел Гуман, Свере Ефтестьол, Мариан Сава и Енрико Боси. Събитието се осъществява с подкрепата на Полския културен институт в София.
Богдан Нарлох завършва музикалната академия в Гданск, Полша, в класа на проф. Леон Батор. Интерпретация на органовата музика усъвършенства при Милан Шлехта в Прага, Ги Бове, У. Шпанг-Хансен. Започва да преподава. Впоследствие дълги години е директор на престижния международен органов фестивал в Кошалин и съвместно с проф. Марек Топоровски менажира ежегодните Общополски органови курсове, протичащи под патронажа на министъра на културата на Полша.
Приносът на Нарлох в областта на музиката се свързва не само с педагогическата му дейност. Популярен е най-вече с активните си концертни прояви - солови рецитали и проекти с камерни или симфонични оркестри. Гастролира в Белгия, Чехия, Дания, Финландия, Франция, Германия, Норвегия, Словакия, Израел, Русия.
Неразривно свързана с концертната дейност е работата на Нарлох по строителството и поддръжката на запазени във времето органови инструменти реликви - поприще, което професорът е преоткрил съвместно с Института за опазване на старините в Полша.
 

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 312

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 355

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 302

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 320

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ