26 Април 2024петък20:15 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Актуално

Един начин да се фалшифицират избори

Използват се "гласовете" на българите, живеещи постоянно в чужбина

/ брой: 55

visibility 17


Н. И.*
 
Служебното правителство има за основна задача да подготви честни избори и да не допусне евентуални предварително подготвени нарушения. Но за това като че ли най-малко се говори в медиите.
Искам да обърна внимание на един начин, по който се фалшифицират изборните резултати. Според мен над милион "гласове" на българи, живеещи постоянно в чужбина, решаваха резултата в полза на досегашните управляващи при предишните избори. Напразно през последните години се опитвах да привлека вниманието към тази порочна практика, но за съжаление никой не обърна внимание на моите призиви за сериозни мерки за премахването й.
За да стане ясно за какво говоря, ще дам един ясен пример. В избирателните списъци и за последните избори през ноември 2016 г. фигурираше името на сина ми, който от 25 години постоянно живее в чужбина! Когато обърнах внимание на това, ми отговориха, че щом човекът не е в България, просто няма да има негов подпис, че е гласувал. Това, първо, променя процента на избирателната активност спрямо записаните в списъците, второ - живеещите в чужбина българи на свой ред гласуват там, и трето - работата е доста по-порочна.
Изпитаният трик се подготвяше през 2011 г. и мисля, че е приложен при всички следващи избори. Още преди общинските и президентските избори през 2011 г. на домоуправителите се обаждаха хора, представящи се за служители в общината, които настоятелно искаха да им бъдат съобщени имената на постоянно живеещите в чужбина от съответния вход. Така своевременно бяха актуализирани списъците на постоянно пребиваващите в чужбина.
Защо им бе нужно това, стана ясно по време на самите избори. В нашата избирателна секция членове на избирателната комисия от страна на управляващите поради недомислие държаха на масата в близост до урната списък на хора, трайно пребиваващи в чужбина. Не е трудно да си представим как след приключване на изборния ден тези членове на секциите сравняват този списък с избирателните списъци, добавят по един подпис срещу постоянно живеещите в чужбина и съответно  "правилната" бюлетина в чувалите. Затова чувалите с избирателните списъци се разнасят в тъмна доба или се съхраняват при общинските и областните управители. Затова е и тази битка за състава на избирателните комисии, чиито членове да подпомогнат реализирането на такава схема. Ако в неделя, когато отида да гласувам, проверя дали името на сина ми е в списъците, дори и да ми отговорят, това няма да промени нищо.
Защо управляващите от ГЕРБ не пожелаха да променят изборния закон и да въведат активната регистрация? Отговорът е: защото искат да си присвояват гласа на "фантомите", т.е. на трайно пребиваващите в чужбина български граждани (над 1 млн. българи). Би трябвало служебното правителство и ЦИК да намерят начин да се сложи край на тази практика. Единият начин е избирателните списъци с подписите на хората, които са гласували, да се размножат на ксерокс след приключването на изборния ден, за да бъдат подложени на граждански контрол от страна на наблюдателите и на самите граждани, които трябва да се поинтересуват дали техните близки, живеещи в чужбина, не са положили "подпис" като гласували в изборния ден.
А най-ефективната мярка срещу подобни фалшификации би била активната регистрация.

------------
Бел. ред. Името и адресът на авторката на това писмо се пазят в редакцията


Снимка Благовеста ЦВЕТКОВА

13 зърнари са взели 52 млн. лв. субсидии

автор:Дума

visibility 268

/ брой: 80

Войната в Украйна удвои приходите на ВМЗ-Сопот

автор:Дума

visibility 282

/ брой: 80

Хващат най-много негодни банкноти от 10 лева

автор:Дума

visibility 248

/ брой: 80

ВМРО-ДПМНЕ води на първия тур

автор:Дума

visibility 255

/ брой: 80

Расте напрежението между САЩ и Китай

автор:Дума

visibility 317

/ брой: 80

Педро Санчес подава оставка?

автор:Дума

visibility 278

/ брой: 80

Накратко

автор:Дума

visibility 208

/ брой: 80

По български

автор:Евгени Гаврилов

visibility 300

/ брой: 80

15 сергии

автор:Таня Глухчева

visibility 296

/ брой: 80

Хем най-бедни, хем богаташи...

visibility 259

/ брой: 80

Абсурдът "Боташ"

автор:Румен Овчаров

visibility 267

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ