29 Март 2024петък04:39 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Скандално

След АЕЦ "Козлодуй" Брюксел се готви да закрие ТЕЦ-овете и въгледобива

- Ако по-високите норми за вредни емисии бъдат приети, от електроенергийната система на България ще отпаднат над 3000 МВт мощности; Резултатите: 20 000 на улицата, режим на тока, по-високи цени за светлото и топлото

/ брой: 40

автор:Дума

visibility 54

Шумотевицата около реденето на кандидатдепутатските листи, скандалните метаморфози на част от политическия елит и пороя от пресконференции, изобилстващи на обещания, закани и обвинения, заглушиха миналата седмица събитие, което може да се окаже от съдбовен характер за живота на всеки българин. Без значение на възраст, пол и политически пристрастия. И чийто негативен ефект ще бъде далеч по-мащабен от затварянето на малките блокове на АЕЦ "Козлодуй". Онова, което разтревожи специалистите, но остана встрани от вниманието на обществото, е готвеното финализиране на работен документ със завишени норми за пределно допустими количества емитирани газове от Големите горивни инсталации (ГГИ) на топлоелектрическите централи (ТЕЦ) и промишлеността.
Поводът за провелата се на 21 февруари кръгла маса, организирана от Българската минно-геоложка камара (БМГК) и мини "Марица изток" ЕАД, е писмо на генералния секретар на Европейската асоциация за въглища и лигнити EURACOAL от 8 януари т.г., предупреждаващо за опасностите, които застрашават отрасъл въгледобив от приемането на ревизирания Референтен документ за най-добри налични техники за Големи горивни инсталации (LCP BREF).
Проверка в електронната страница на Европейската комисия, посветена на Директивата за Комплексното предотвратяване и контрол на замърсяването (2010/75/ЕС), сочи, че обсъждането на промените е започнало още през 2011 г. и е приключило през юни 2016 г. с официален проект. През всичкото това време българската държава в лицето на министрите на околната среда, на енергетиката и на икономиката абсолютно нищо не е предприела. В края на април т.г. предстои ключовото гласуване в ЕК.

Какво предвиждат промените? 


Първо. Съществуващото изискване за сероочистване при изгарянето на въглища в ГГИ е то да достига степен от 96%. В Ревизирания референтен документ тази норма се комбинира с изискване за 320 μg/Nm3 за изгаряне на богати на сяра местни лигнити в съществуващи ГГИ.
Второ. Въвеждат се нови лимитиращи нива на емисиите за живак, азотни окиси и серен диоксид. Предлаганите стойности за живака са между 1 и 10 μg/Nm3 при реални нива от 320 μg/Nm3 за най-добрите налични техники. За азотните окиси се планира въвеждането на праг от 200 μg/Nm3
Съгласно Директивата за емисиите от промишлеността документът, който се предлага за одобрение от брюкселските чиновници, се представя като загриженост за околната среда на базата на "най-добрите налични техники". Какво се случва обаче, ако такива техники още не съществуват или съществуват само в лабораторен вариант? Разходите за внедряването им няма ли да се окажат несъразмерни с екологичния ефект, който ще постигнат? Европа е "виновна" едва за 9% от вредните емисии в световен мащаб. Просто това е поредната битка на лобито на "зелената енергия" срещу конвенционалната, ползваща изкопаеми горива? На тези въпроси няма официален отговор и не би могло да има. Ясно е, че битката е за пазарен дял и тя се води на всички възможни фронтове и с всички средства - позволени и непозволени.

Какво ще се случи

ако екоизискванията бъдат приети? При констатиране на нива на вредни емисии, отделени в атмосферата от електроцентрали или предприятия (предимно от металургията и химическата промишленост), изгарящи кафяви, антрацитни и лигнитни въглища, съдържащи вещества над лимитите, те ще бъдат затваряни и принудително извеждани от експлоатация. Това ще обрече въгледобивния отрасъл на смърт, защото основните потребители на продукцията му ще прекратят дейността си. ТЕЦ-овете, които не могат да изпълнят завишените еконорми, ще бъдат закрити. В Европа страните, които разчитат на въглищата за производство на енергия не са малко, но най-голяма е зависимостта от тях на Полша, Чехия и Гърция (вж. каре). Няма как отпадането на генериращи мощности да не се отрази на сигурността на енергоснабдяването и на цената на тока. "Зелената" енергия, в чиято полза са въвежданите ограничения, не може да гарантира непрекъсваемост на доставките в обемите, нужни за промишлеността.
Как изглежда

ситуацията за България

Макар да ни останаха двата хилядника на АЕЦ "Козлодуй", те генерират едва 31% от необходимата ни електроенергия. Близо 46% от тока се произвеждат от местни въглища, лигнити, които са с високо съдържание на сяра (вж. каре). Според инж. Пламен Николов, зам.-директор "Производство" в ТЕЦ "Марица изток 2", новите изисквания - 96% (дори 97%) сероочистка, комбинирана с 320 μg/Nm3 на емисиите, са непостижими за нашите въглища. Това означава премахване на съществуващите в централата котли и изграждане на нови, казва той. До момента не са правени оценки колко би струвало привеждането на горивните инсталации в съответствие със завишените изисквания на Референтния документ. Технологично то не може да се реализира, според инж. Николов, в рамките на 4-годишния преходен период, какъвто е предвиден от директивата. Представители на въгледобивния отрасъл също смятат, че по-ниските лимити за азотни окиси, живак и серен диоксид не могат да бъдат постигнати с наличните финансови и технологични ресурси и не изключват възможността да се стигне до затваряне на ГГИ, които не могат да покрият изискванията. Във възможно най-лошия сценарий това означава закриване на мини "Марица изток", от една страна. От друга - дръпване на шалтера на ТЕЦ-овете в Маришкия басейн, на държавната "Марица изток 2" и на двете американски. С тях проблемът е още по-сложен, тъй като според записаното в договорите им всяка модернизация заради допълнително налагани екоизисквания трябва да се плати от Националната електрическа компания.

Прекият ефект


от подобен акт е отпадане от електроенергийната система над 3000 МВт базови мощности (по мнение на проф. Атанас Тасев - над 5000 МВт), които няма с какво да бъдат заместени. Което означава, че сигурността на доставките на електроенергия ще бъде компрометирана и нищо чудно да се стигне до режим на тока за битовите потребители (понеже приоритетно се захранва промишленост с непрекъсваем цикъл на производство). Със сигурност цената на енергията, която ще ползваме, ще бъде по-висока от актуалната - било заради това, че ще е от внос или заради направените инвестиции в технологии за очистване на вредните емисии. Което пък прави въпроса за конкурентоспособността на българската икономика особено остър. Затварянето на мините ще остави на улицата над 7000 работници (само от "Марица изток"), а също енергетици и заети в съпътстващи производства и услуги. Сумарният ефект ще е трайна загуба на работни места за 20 000 човека.

Какво да се прави?

След като на 16 януари т.г. са уведомени от EURACOAL за готвените рестрикции, на 19 януари "Мини Марица изток" ЕАД изпращат писмо с изх.инд. РД-17-37, с което предупреждават за опасността и за последиците от спиране на производството на енергия от въглища. Писмото е пратено до премиера Бойко Борисов, енергийния министър Теменужка Петкова, министъра на околната среда Ивелина Василева, на икономиката Божидар Лукарски, на труда и социалната политика Зорница Русинова, до председателя на комисията по енергетика в парламента Делян Добрев, директора на БЕХ, председателя на КЕВР Иван Иванов, областните управители и кметовете на Сливен, Ямбол, Хасково и Стара Загора и евродепутатите ни. Никой от кабинета "Борисов-2" не реагира. Няма реакция и на държавния регулатор.
Участниците в срещата на 21 февруари смятат, че страната ни трябва да се противопостави на завишените еконорми, предлагани в евродирективата за Комплексното предотвратяване и контрол на замърсяването, и да координира усилията си с останалите страни, в които въглищата имат висок дял в електропроизводството и промишлеността - Полша, Чехия, Гърция и Германия. Както и да преразгледа визията си за развитие на енергетиката в средносрочен план. В контекста на готвените промени изглежда проектът за строителството на АЕЦ "Белене" ще получи неочаквано предимство. Това не е лошо, при положение, че имаме реакторите, площадката и експертния капацитет?
    


Брутно производство на електроенергия по видове горива в България за 2015 г.:
въглища 45,9%, ядрена енергия  31,3%, природен газ 3,8%, ВЕИ 16,4%, ПАВЕЦ 2,4%.
От добитите въглища 94,3% са лигнитни, останалите 5,7% кафяви. Основен производител са "Мини Марица изток" - 95,2%, мина "Станянци" - 2,4%, мина "Бели брег" - 1,9%. Потреблението на добитите въглища е главно за производство на електрическа и топлинна енергия - 97,2%,  на брикети - 2,1%, за отопление на населението - 0,2%.
(Бюлетин за състоянието на енергетиката на Р България, 2016 г.)
***
Европейски страни, чийто национални енергийни системи са базирани на местни въглища и лигнити: Полша - 85%; Чехия - 60%, Гърция - 51%; Румъния - 46%, България - 46%; Германия - 45%.
(Данни на EURACOAL - Европейска асоциация за въглища и лигнити)



 

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 312

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 355

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 302

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 320

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ