19 Април 2024петък11:12 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Ново евроизискване можело да убие въгледобива у нас

Имало опасност централите от комплекса "Марица-изток" да затворят

/ брой: 37

автор:Дума

visibility 15

Нова директива на ЕС за най-добри налични практики за големите горивни инсталации би убила нашия въгледобив и нашата енергетика, заяви вчера пред БНР изпълнителният директор на Българската минно-геоложка камара инж. Иван Андреев. Ако бъде приета тази директива, то поне три ТЕЦ-а в комплекса "Марица-изток" има опасност да затворят, следователно и мините да прекратят работа от този комплекс. Предприети са мерки за защита на националния интерес по отношение на готвените рестрикции за големите горивни инсталации. Това заяви по-късно вчера служебният заместник-министър на енергетиката Константин Делисивков по време на дискусия, посветена на бъдещето на българския въгледобив.
Предложените по-високи прагове за въглеродните емисии са смъртна присъда за българската енергетика, както и за българската индустрия и икономика, заяви на брифинг след дискусията Андреев. Той призова за национален консенсус за запазване на сегашните нива на емисии от промишлеността, в т.ч. и конвенционалното електропроизводство. Новият документ на ЕК предвижда завишаване на изискванията за лимити на емитираните от ТЕЦ парникови газове. Искаме да призовем държавата и нейните представители да участват активно, да лобират в ЕК и ЕП в защита на нашия национален интерес, целта ни е спешна консолидация - искаме да спрем ликвидацията на цял един отрасъл, посочи инж. Андреев. Българската минно-геоложка камара винаги защитава интересите на бранша, заяви проф. Николай Вълканов, зам.-председател на Българската минно-геоложка камара.
Проблемът ни е по-тежък от този при затварянето на 3-ти и 4-ти блок на АЕЦ "Козлодуй", защото 40% от произведената енергия за България идва от всички ТЕЦ-ове в "Марица-изток". Смятаме, че завишаването на изискванията за въглеродните емисии не е правилното решение, не е и алтернатива,  заяви проф. Николай Вълканов, зам.-председател на Българската минно-геоложка камара. Опасното е да не си затворим ние "Мини Марица-изток", защото от много интереси и това може да се случи. Инвестициите в мините закъсняват, допълни Вълканов," като подчерта: трябва ни подкрепа. Написахме писма с позицията на камарата и ги изпратихме до институциите в България, очакваме разбиране, каза той. "Мини Марица-изток" е гръбнакът на българската енергетика, подчерта инж. Андон Андонов, изпълнителен директор на "Мини Марица-изток".
Национално отговорната позиция изисква търсенето и намирането на точния баланс между желаната от всички грижа за околната среда и конкурентното развитие на минно-добивния сектор и енергетиката като цяло, коментира зам.-министърът. "Евентуалното одобряване на рестриктивните мерки, заложени в актуализирания референтен документ, ще принуди централите от комплекса „Марица-изток“ да използват вносни въглища, отказвайки се от местните лигнити. От една страна, за част от тях това е технологично невъзможно. Още по-сериозният проблем обаче е поставянето под риск на цялата енергийна система на страната", каза Делисивков.



 

Токът за бита още година с фиксирана цена

автор:Дума

visibility 508

/ брой: 74

Общински проекти за 1,9 млрд. лв. са одобрени от МРРБ

автор:Дума

visibility 507

/ брой: 74

Домакинствата заплашени от "водна бедност"

автор:Дума

visibility 483

/ брой: 74

ОМВ търси партньор за проучване за нефт и газ в Черно море

автор:Дума

visibility 477

/ брой: 74

Словакия отхвърля мигрантския пакт

автор:Дума

visibility 585

/ брой: 74

Сърбия осъди решение на ПАСЕ за Косово

автор:Дума

visibility 542

/ брой: 74

Байдън е годен за президент

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 74

Накратко

автор:Дума

visibility 474

/ брой: 74

Терористичен атентат

автор:Александър Симов

visibility 605

/ брой: 74

За аматьорщината в киното

visibility 499

/ брой: 74

Г-н Президент, сменете Главчев, не преговаряйте с мафията!

автор:Дума

visibility 513

/ брой: 74

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ