21 Май 2024вторник09:16 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Здраве

Високата температура e средство за имунна защита

"Свалянето" й с помощта на антипиретици води до повишаване на заразността за околните при грип

/ брой: 19

автор:Дума

visibility 16534

Твърдението, че телесната топлина ни напуска през главата, се крепи на факта, че лицето и главата реагират 5 пъти по-чувствително на студ от другите части на тялото. Те дават първия сигнал на тялото, че му е студено. Така поне твърдят медици. Те обясняват, че докато телесната температура се пренастройва, за кратко време се получава нарушаване на баланса между исканата от имунната система повишена температура и действителната телесна температура. Звучи сложно, на резултатите от такъв процес в организма познава всеки от нас, особено, когато е бил болен: усещане, че температурата на околната среда е твърде ниска, втрисане. За да приведе телесната температура в желаната стойност, вегетативната нервна система издава две заповеди. Първата е да се затворят много кръвоносни съдове по кожата, а при това намалено топлинно излъчване на тялото ръцете и стъпалата изстиват. Втората заповед на вегетативната нервна система е  произволното мускулно треперене (защото болният мръзне). Чрез това увеличено производство на топлина (движението създава топлина) започва треска. С тези защитни мерки температурата във вътрешността на тялото се покачва и това продължава, докато се постигне желаната температурна стойност. След това треската спира, а болният започва да "пламти". Тогава организмът трябва да се отърве от излишната топлина и всички кожни съдове започват да се отварят, а болният започва да се поти обилно. Потта се изпарява по кожата, посредством което горещата телесна повърхност се охлажда.
Колкото по-висока е температурата, толкова по-трудно се размножават вирусите. Това е от особено значение сега, в сезона на грипа. Чрез изпотяването през кожата се изхвърлят големи количества отровни вещества от разрушените болестотворни причинители и обмяната: заедно с червата кожата е най-важният прочистващ орган в човешкия организъм. Температурата спада, щом температурният център спре да получава дразнения за повишаване; организмът вече няма нужда от високата температура, тъй като вирусите са унищожени. Изследванията, проведени още през 1970 г., показват, че повишената температура при вирусна инфекция - например грип, е естествена реакция на имунната система и спомага за потискането на възможностите на вируса за разпространение.
Понижаването на температурата при грип всъщност води до допълнително разпространение на инфекцията, е изводът на учени от Master University (Канада). Те смятат, че "свалянето" на температурата с помощта на парацетамол, ибупрофен, аспирин води до повишаване на заразността на инфекцията за околните. Затова когато болните със "свалена" температура отиват на работа, училище или други обществени места, заразяват хората около себе си. Тези

защитни мерки,

съгласувани толкова прецизно от природата, са винаги точно дозирани по сила и интензивност - тялото реагира само в необходимата за отблъскването на болестотворните причинители мярка с възпаления на лигавицата.
Високата телесна температура не е болест, макар да предизвиква оплаквания като безсилие, отпадналост, сънливост, световъртеж. Тя е сигнал, че нещо не е наред с тялото ни. Сама по себе си високата температура е опит на организма да се самоизлекува. При малките деца дори незначителното й повишение може да означава сериозен проблем. При възрастните опасните градуси на живака в термометъра са около 39 по Целзий.

"Термостатът"

в човешкото тяло е хипоталамусът (висш център на вегетативната нервна система). Именно той ни "казва" кога да се завием с още едно одеяло или да свалим жилетката. Средната температура на човешкото тяло обикновено варира между 36,5 и 37,2 градуса. Повишението й над тези стойности е знак, че нещо в организма не работи както трябва. Важно е да се знае, че повишената температура бива: ниска (37,2-38 градуса), средна (38-40 градуса) и висока (над 40 градуса), обясняват медиците от "Мейо Клиник" в Рочестър, САЩ. При температура под 38 градуса не се налага лечение, смятат напоследък медиците.

През денонощието температурата на човешкото тяло варира

с 0,5 до 1,0 градус по Целзий - по-ниска е сутрин и по-висока в късния следобед и вечер.
- При жените температурата се променя в зависимост от менструалния цикъл - през първите му дни намалява с около 0,2 градуса, с още толкова преди овулация, след което отново се повишава с около 0,2 градуса над обичайната и накрая се задържа на обичайните стойности.
- При мъжете температурата в областта на тестисите е с 1,5 градуса по-ниска в сравнение с останалата повърхност на тялото.
- В различните части на тялото нормалната температура е различна - под мишницата -36,3 - 36,9 градуса, в слабините - 36,3 - 36,9, във влагалището - 36,7 - 37,5 градуса, в устата - 36,8 - 37,3, в ануса - 37,3 - 37,7 градуса.
В зависимост от какво е причинена високата температура (хипертермия), тя може да бъде съпроводена от изпотяване, треска, главоболие, болки в мускулите, обезводняване. Високата температура (между 39,4 и 41,1 градуса)

може да причини обезводняване, халюцинации, гърчове.

Температура над 41 градуса е причина за незабавна хоспитализация. Критично висока за човека се смята 42 градуса, когато настъпва нарушение в обмяната на веществата в тъканите на мозъка и ако не спадне, е възможно увреждане на главния мозък. Телесна температура под 35 градуса се нарича хипотермия. Намаляването на температурата до 32 градуса предизвиква треперене, но не е опасно за живота. При 27 градуса настъпва кома и се нарушават сърдечната дейност и дишането, а под 25 градуса се смята за критично ниска.
Ако повече от 3 седмици имате температура над 38,3 и лекарите не са установили причината, диагнозата е "температура с неизвестен произход".
Пийте течности при висока температура, за да не се обезводните, категорични са медиците от "Мейо клиник".
 

Енергетиката катастрофира при ГЕРБ и ПП-ДБ

автор:Дума

visibility 869

/ брой: 92

"Булгаргаз" продава капацитета си в турските терминали

автор:Дума

visibility 931

/ брой: 92

Харчим най-много за храна и жилище

автор:Дума

visibility 833

/ брой: 92

Майдан в Грузия?

автор:Дума

visibility 969

/ брой: 92

Косово подобрява социалното подпомагане

автор:Дума

visibility 896

/ брой: 92

Накратко

автор:Дума

visibility 753

/ брой: 92

Порои и наводнения в Западна Европа

автор:Дума

visibility 883

/ брой: 92

Странни статистики

автор:Евгени Гаврилов

visibility 921

/ брой: 92

Не разпилявайте гласа си

автор:Дума

visibility 914

/ брой: 92

Проповедниците на лъжата

автор:Александър Симов

visibility 859

/ брой: 92

Не харесвам привилегиите на политиците

автор:Дума

visibility 917

/ брой: 92

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ