23 Април 2024вторник21:44 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Здраве

Да останем топли в мразовито време не е невъзможно

И лошото кръвообращение води до измръзване

/ брой: 9

автор:Дума

visibility 45

Мразовитото време, дори когато сме в града, а не в планината например, може да доведе до измръзвания, ако човек не е подготвен, твърдят лекари, цитирани от "Гласът на Америка". Когато човек дълго е изложен на студ, може да получи частични измръзвания на кожата - ръцете, краката, носа и ушите. Първите симптоми на измръзването са сини или червени подутини най-често по пръстите на краката и по-рядко по ръцете, лицето или носа. Измръзването обикновено възниква няколко часа след пребиваване на студено. Сърбежът, предизвикан от зачервените места по кожата, също е симптом за замръзване.
Хипотермията (преохлаждане на тялото) е противоположно състояние на хипертермията, която се получава при топлинен удар. Думата хипотермия има гръцки произход: хипос - под и терме - температура. Това е състояние на организма, при което телесната температура пада под 35 градуса - твърде ниска за осъществяване на нормалния обмен на веществата в тялото и функционирането на организма. Когато тяло е изложено продължително време на студ и организмът не може да възстанови изгубената топлина, телесната температура започва да спада. Характерни са безконтролно треперене

и дори умствени смущения

като загуба на ориентация. При това състояние жизнеността на организма рязко спада заради липсата на достатъчно кислород. Охлаждане се получава, когато телесната температура падне под 35 градуса. Най-тежката проява на общото охлаждане е изпадане в безсъзнание, а когато телесната температура спадне под 22 градуса (според някои източници - под 27), настъпва смърт. Охлаждането забавя всички функции на организма - сърдечната и дихателната дейност, като всичко това постепенно се натрупва и се стига до намаляване на телесната температура, обясняват лекарите. Според Международния класификатор на болестите (МКБ)

измръзването има 4 степени,

като първата и втората са повърхностни измръзвания, които са най-често срещани и се проявяват с образуването на мехури върху измръзналите части. Това състояние се лекува за 10-15 дни. Третата и четвъртата степен на измръзване са дълбоко измръзване и най-често завършва с ампутация на засегнатите части. Американските лекари определят измръзването като леко, умерено и тежко. Според тях от леката форма може да страдат мнозина, които живеят в студен климат - тялото започва да трепери макар немного, но безконтролно. При умереното охлаждане пострадалият трябва да бъде въведен в топло помещение, да му се дават топли течности (но не алкохол, защото неговото действие е измамно) и сладки храни, да вземе топъл душ или вана. У нас
 
Клинична пътека 283

е за оперативно лечение на поражения от ниски температури. Минималният болничен престой по нея е 3 дни. На хоспитализация в клиника (отделение, сектор) по изгаряне, хирургия, травматология, подлежат случаи с измръзвания от II, III и IV степен.
Лошото кръвообращение също способства за измръзване. Жените са по-застрашени от измръзване на крайниците. Много жени имат почти постоянното оплакване от "студени крайници". Една от причините са тесните обувки, тънките дрехи. В същото време лошото кръвообращение, анемията, някои хормонални проблеми допринасят за по-бързо охлаждане на организма.
Алкохолът намалява способността на организма да задържа топлината. Консумацията му спомага за по-бързото замръзване. Затоплянето не трябва да става бързо, тъй като може да се получи умъртвяване на тъканите.

Първата помощ

е да не се допусне пострадалият да заспи или ако вече е заспал, да бъде събуден и държан буден. Важно е да бъдат възможно най-скоро отстранени мокрите дрехи и пострадалият да бъде завит в топло одеяло. Трябва да приема топли течности.

Комплект за оцеляване

При ниски температури всеки един физически проблем, с който се сблъскате, ще бъде значително подсилен. За да се предпазите от слънчево изгаряне, намажете със слънцезащитен крем всеки изложен на слънцето участък от кожата, обръщайки специално внимание на лицето, устните, около очите и ушите.
Мажете лицето и ръцете си с мазен крем (може да ползвате нощния си крем за дневен, а дневния, който е хидратиращ, като нощен), но не излизайте на студа, преди добре да е попил в кожата. 
Интензивният отблясък от белия сняг в един ясен слънчев ден може лесно да ви заслепи, но дори и леко засенчен от тънка облачна покривка, той може да е достатъчно силен, за да подложи зрението ви на риск. Т.нар. снежна слепота може да бъде лесно избегната чрез носенето на очила с ултравиолетова защита. Ако останете без такива очила, може лесно да си изработите предпазители от парче картон, кора от дърво или друг материал, в който да направите тънки цепки, за да гледате през тях. Те ще редуцират отблясъка, който ви удря в очите. Екстремно студеният въздух е по-сух и от този в пустинята. Той "изсмуква" влагата от тялото и обезводняването настъпва практически със всяка глътка въздух, която човек поема.

Обезводняването през зимата

е почти толкова коварно, колкото и през лятото. През зимата човек може да не усети жажда, дори когато тялото има огромна нужда от течности. Много от всекидневните задачи (дори ходенето и работата) в зимни условия изискват по-големи усилия, отколкото в по-топло време. Това допълнително засилва потребността на организма от вода. Затова е добре да се носи малък термос с топла течност.
А и всеки лесно може да "провери" дали е достатъчно хидратиран: колкото по-тъмна и жълта е урината - толкова човек е по-обезводнен.

Великденската трапеза поскъпва

автор:Дума

visibility 319

/ брой: 77

Рязкото застудяване удари реколтата от череши

автор:Дума

visibility 348

/ брой: 77

Когато ни свърши руския петрол, бензинът поскъпва

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 77

България в еврозоната - по-реалистично е през 2026 г.

автор:Дума

visibility 294

/ брой: 77

Извращения

автор:Александър Симов

visibility 333

/ брой: 77

Диверсификация

автор:Мая Йовановска

visibility 310

/ брой: 77

За 10-те постижения след Десети

visibility 303

/ брой: 77

НА ВТОРО ЧЕТЕНЕ И ГЛЕДАНЕ

автор:Лозан Такев

visibility 332

/ брой: 77

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ