Не се очаква поскъпване на хляба, захарта или олиото
Предлага се три вида насъщен да е с 0% ДДС от 1 юли
/ брой: 122
Не се очаква поскъпване нито на хляба, нито на захарта, нито на олиото. Има достатъчно количества, няма риск от продоволствена криза, прегонозира пред Нова телевизия заместник-министърът на икономиката и индустрията Димитър Маргаритов. Да не се презапасяваме, посъветва Маргаритов.
Заместник-министърът съобщи, че по информация от петък цената на най-масовите плодове и зеленчуци като домати, ябълки и череши се стабилизира и дори леко се понижава. "Това е резултат от сезонна особеност, но и от това, че реколтите ни са добри", отбеляза той.
По отношение на мерките за хляба самите браншови организации декларираха, че в момента, в който бъде въведена нулева ставка на ДДС, хлябът ще поевтинее с 20%, изтъкна зам.-министърът. "Това казват тези, които ще прилагат мерките. Тук има еднозначно мнение и на бизнеса, и на държавата", посочи Маргаритов.
Междувременно стана известно, че се предлага само три вида хляб да бъдат с 0% ДДС от 1 юли. Това са хляб "бял", "Добруджа" и "Типов", става ясно от допълнителни текстове в законопроекта за актуализация на държавния бюджет, който трябва да бъде обсъден на второ четене в бюджетната комисия, а в сряда и в пленарната зала. Уточнителните текстове са внесени от "Продължаваме промяната" и председателя на бюджетната комисия Любомир Каримански от ИТН. В законопроекта за актуализация на бюджета, приет на първо четене в НС, не беше прецизирано за кои видове хляб от 1 юли 2022 г. до 1 юли 2023 г. се въвежда 0% ДДС.
Депутатите от ПП предлагат да се въведе и дефиниция за понятието "хляб" - продукт, който се получава от изпичането на тесто, получено от смесването на пшенично брашно или от друга зърнена култура, самостоятелно и в комбинация, и вода, със или без добавяне на сол, втасало с помощта на хлебна мая или закваска и технологични добавки (при необходимост).
Между първо и второ четене се предлагат и текстове как ще се ползва отстъпката от 25 стотинки за горива. От тях става ясно, че собствениците на автомобили и мотоциклети трябва да представят при зареждане на бензиностанция свидетелството за регистрация на МПС. Търговецът издава разширен касов бон, в който се вписва регистрационният номер на МПС и се отразява предоставената компенсация като отстъпка от продажната стойност на зареденото гориво. Тя ще може да се ползва и от лица, които не са собственици, но са вписани в свидетелството за регистрация като ползватели. Вносителите на законовите разпоредби твърдят, че не се налага промяна на софтуера за отчитане на продажбите в бензиностанциите, която да изисква одобрение от БИМ. Затова е напълно възможно мярката да влезе в сила от 1 юли.