Национален фестивал на кешкека и народните умения Радилово 2022
Радиловки за поредна година готвиха кешкек, легендата за който всяка година разказват девойки от селото, като нагледно пресътворяват историята на кешкека пред местните и гостите на празника.
Организатор на Националния фестивал на кешкека и народните умения в Радилово е читалище „Зора-1903", с подкрепата на кметството в Радилово и Община Пещера и със съдействието на платформа „Агора".
Наред с номинациите за успешна инициатива, реализирана от читалище в България, фестивалът стана събитие, включено в Европейската столица на културата Пловдив 2019. Фестивалът на кешкека е включен и в първото мобилно приложение за кулинарни фестивали в България КулинарФест.
Тази година провеждавето на фестивала съвпадна с деня на отбелязването на 114-та годишнина от обявяването на Независимостта на България.
За да поздрави присъстващите, тук пристигна кметът на Община Пещера Йордан Младенов, придружен от своите заместници Гълъбина Карамитрева и Елена Рядкова. Гости на тъжестата бяха Галя Стоянова - секретар на Община Пещера, представители на Областната администрация, платформа „Агора" и Регионалния експертно-консултантски и информационен център „Читалища" - Пазарджик.
Йордан Младенов поздрави множеството с думите: „Висока чест и силно вълнение за всеки българин е да говори пред своите съграждани на 22 септември. Денят, в който през далечната 1908 г. е обявена новата независима европейска държава България. Днес, вече и като членове на ЕС, ние продължаваме да отстояваме нашите позиции, давайки на Европа българската азбука, уникални традиции, опит и древна култура."
Младенов припомни, че през 2008 г. Радилово е номинирано за европейско селище с древна история и уникално културно носледство.
Както по-рано писа Peshteraprim, през 2010 г. НЧ „Зора-1903" и кметството в Радилово организираха за първи път Деня на традиционните продукти. Празник, който се превърна в национален фестивал, който популяризира местните традиции и дава възможност селото да се превърне в нова и предпочитана дестинация на културния туризъм в общината.
Всяка година фестивалът се осъществява благодарение на даренията от млади семейства с малки деца от селото и доброволци, за здраве и благоденствие. Организаторите благодариха на семейства: Ташеви, Миндови, Йовови, Кандеви, Тотини, Миткови, Пройчеви, Несторови, Лупанови, Личеви, Дерменджиеви, Млячкови, Джорови, Христови и Вачкови.
През целия ден присъстващите можеха да избират между това да посетят музейната сбирка в Радилово, да се запознаят с традициите и културното наследство на община Пещера, да станат зрители на прожекцията „Родопска приказка" или да станат част от богатата фолклорна програма.
Участници в изложбата базар предлагаха вкусни ястия, баници, домашни специалитети, палачинки и сладкиши. Тук бяха прекрасните Анн и Дарън Норд, участниците в Лятната резиденция за нематериално културно наследство Радилово 2022 Стефан Лупанов и Мариела Димитрова, дърворезбарят Михаил Тодоров, майсторът на бижута Велина Георгиева, съмишленици от читалищата в Равногор и Бенковски.
*Смята се, че славянската дума за каша произлиза от персийската дума kishk, т.е. и двете думи произлизат от санскритската kashaya – лековита напитка. Терминът „кешкек" също е свързан и с думата „кускус", тъй като за приготвянето на кешкек някога е бил използван кускус от ечемичени зърна.