24 Ноември 2024неделя09:54 ч.

Снимка Прессекретариат на държавния глава

Лидерите от НАТО договориха по-голям бюджет за отбрана, обявиха Русия за най-голямата заплаха

автор:Дума

visibility 638

Русия остава най-голямата заплаха за НАТО, а Китай е „растящо предизвикателство“. Това се казва в общата декларация от срещата на върха на НАТО, която се проведе в Брюксел. Разговорите между лидерите от Алианса завършиха с решение за укрепване на колективните отбранителни способности срещу „всички заплахи от всички страни“.

Генералният секретар Йенс Столтенберг съобщи, че на срещата е договорено увеличаване на бюджета на алианса.

Съюзниците осъждат хибридната руска агресия, дезинформационните й кампании, зловредните кибератаки и намеса в изборите на страни от НАТО. И заявяват, че не може да има нормализиране на отношенията с Москва преди тя да не започне да спазва международното право, пише още във финалната декларация, цитирана от БНР.

НАТО декларира, че нe възнамерява да разполага в Европа сухопътни установки за ядрени ракети, но по принцип ще отговори подобаващо на увеличаващия се руски арсенал. Освен това Русия се призовава да отмени наложения на Съединените щати и Чехия статут на неприятелски за нея страни.

В декларацията от срещата в Брюксел се споменава и Китай. Той е определен като държава, която създава "системно предизвикателство" за основания на правила международен ред, на който държи Западният алианс. НАТО не изключва конструктивен диалог с Пекин.

Лидерите на страните от НАТО обсъждаха и програмата с целите на Алианса до 2030 година.

Като държавен глава за пръв път във форума се включва американския президент Джо Байдън, два дни преди да се срещне с руския си колега Владимир Путин.

На влизане в щаб-квартирата на НАТО в Брюксел президентът Румен Радев подчерта, че е важно единството на съюзниците, включително в развитието на отбранителните им индустрии и водещите технологии.

„На срещата на върха на НАТО през 2019 г. поставих въпроса за растящото разделение, което ни дели на страни производители, които развиват своите икономики и социални системи чрез производство на високотехнологични отбранителни продукти и експортират тези продукти, и на страни клиенти, които, купувайки тези продукти, инвестират в икономическите системи на развитите държави и по този начин изостават още повече в своето социално-икономическо развитие. Посочих и пътища за преодоляване на този разрив - технологически, чрез засилване на индустриалното сътрудничество и обмен на технологии при всяка една по-крупна военна сделка“, каза президентът.

„Със задоволство мога да споделя, че в „НАТО 2030“ вече виждаме начални проекти, които водят в тази посока“, добави Румен Радев. „Аз съм изключително удовлетворен, защото проектите, които ще обсъдим днес, са залог за запазване на технологическото предимство на алианса. Нещо повече – те са от огромно значение за развитие на отбранителната индустрия на България, на нашия научен потенциал, на частната инициатива и на стартъп екосистемите в България“, посочи още държавният глава.

Русия е готова за преговори

автор:Дума

visibility 996

/ брой: 224

Липса на гориво спря транспорта в Скопие

автор:Дума

visibility 941

/ брой: 224

Австралия забранява социалните мрежи за деца

автор:Дума

visibility 928

/ брой: 224

Накратко

автор:Дума

visibility 829

/ брой: 224

Пералнята не работи

автор:Александър Симов

visibility 1028

/ брой: 224

Необходима забрана

автор:Таня Глухчева

visibility 899

/ брой: 224

Трябва ли левицата да прави политически компромис?

visibility 929

/ брой: 224

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ