18 Юни 2024вторник17:04 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Как Русия ще отговори на финансовата агресия на Запада?

Ще засегнат ли новите санкции руснаци, които не са свързани с международния бизнес

/ брой: 41

автор:Дума

visibility 1649

Михаил МОШКИН, 


Съединените щати ще продължат да налагат все повече санкции срещу Русия, тъй като Москва оказва натиск върху Киев, каза посланикът на САЩ в ООН Линда Томас-Грийнфийлд по NBC в неделя. В същия ден прессекретарят на Белия дом Джен Псаки информира, че ще бъдат наложени пълни блокиращи санкции на Руския фонд за преки инвестиции (RFIF) - като "държавна финансова институция, която функционира като суверенен фонд, който отговаря за привличането на капитал към сектори на руските икономики с висок потенциал за растеж".

Страните от Г-7 възнамеряват да ограничат способността на руснаците да се "установят" с помощта на "златни паспорти" - инвестиции в замяна на получаване на гражданство. Чехия възнамерява да предложи на други страни от ЕС да спрат издаването на шенгенски визи на руснаци. Преди това ЕС се ограничаваше само до замразяване на "опростяването" на визите за дипломати и бизнесмени. 

Като най-тежкото наказание за Москва за "специална операция Z" трябва да се счита вероятното изключване на основните руски банки от глобалната SWIFT система. Припомняме, че това са международни междубанкови канали за прехвърляне на информация и извършване на плащания. Шест от седемте членки на Г-7 - САЩ, Великобритания, Канада, Германия, Италия, Франция - декларираха такова намерение. Малко по-късно се присъедини и седмият член на клуба, Япония. Решението беше подкрепено от Европейската комисия.

Европейският съюз ще определи точния списък на санкционираните банки, тъй като системата SWIFT е базирана в Белгия, уточнява ТАСС. Органите на управление на SWIFT вече декларираха готовност да спазват законовите изисквания по отношение на руските кредитни институции.

Какво може да застраши "новото нормално"

Обикновените руснаци също могат да усетят макроикономическото наказание, прогнозира икономистът и предприемач Антон Любич. "Ще се усети от всички без изключение. Познатата ни финансова система, с която сме свикнали от 30 години, няма да бъде в Русия от понеделник. Както сега е модерно да се казва, ще има "ново нормално", каза Любич пред в. "Взгляд".

Припомняме, че членовете на Г-7 също възнамеряват да наложат отделни санкции срещу Централната банка - ограничения, които няма да й позволят "да използва международните си резерви по такъв начин, че да намали ефекта" от санкциите. Централната банка обаче вече увери, че разполага с необходимите ресурси и инструменти за поддържане на финансовата стабилност на руския финансов сектор, приемствеността и сигурността на паричните транзакции. 

"Няма нужда от паника, но в същото време е необходимо трезво да се преценят последствията от налагането на санкции. Сега, на първо място, ще видим увеличение на цените, предимно на вносни стоки. Може да наблюдаваме и спад на курса на рублата", каза Иван Тимофеев, програмен директор на Международния дискусионен клуб "Валдай", доцент в катедрата по политическа теория в МГИМО.

Освен това може да има проблеми с плащането на транзакции за внос, предполага експертът. "Дори за тези стоки, чийто износ в Русия не е забранен, поради прекъсване на връзката на банките от SWIFT, поради нарушения на финансовите отношения с Русия, разбира се, може да има временни прекъсвания в изпълнението на договорите, сключени преди миналия четвъртък", каза Тимофеев.

"Ако имате нужда от международни плащания, бих препоръчал да отворите сметка и карта в несанкционирана страна, която е приятелска на Русия: в Армения или Казахстан, например", каза на свой ред Любич. 

Банки на опашка за затваряне

"По моя информация на първия етап само някои банки, които вече са под санкции, ще бъдат изключени от SWIFT. Това се прави от Запада, за да сведе до минимум контращетите за себе си. Но като се има предвид скоростта, с която Европа изработва пакети от санкции, никой няма да ви каже, че тази мярка няма да бъде затегната след няколко дни", смята Любич.

Припомняме, че веднага след началото на руската специална операция Министерството на финансите на САЩ наложи санкции срещу Сбербанк и ВТБ. Както се отбелязва в съобщението на Министерството на финансите на САЩ, тези две банки са най-големите кредитни институции в Русия, които заедно съставляват повече от половината от цялата банкова система на страната ни по отношение на стойността на активите. Газпромбанк попадна под санкции, блокиращи ограничения бяха въведени и срещу "Откритие", Новикомбанк и Совкомбанк, заедно с техните дъщерни дружества, предаде РИА Новости. 

По-късно от Министерството на финансите на САЩ обясниха, че американските санкции срещу Сбербанк и редица други руски банки не блокират напълно възможността за взаимодействието им с американски компании и институции, за разлика от ограничителните мерки срещу ВТБ.

Самата ВТБ увери, че санкциите няма да засегнат сметките и депозитите на клиентите на банката, включително тези, деноминирани в щатски долари и евро. От банката подчертаха, че всички сметки все още са активни, а средствата, депозирани във ВТБ, са достъпни както в клонове, така и в отдалечени канали, те все още могат да се използват изцяло и всички транзакции в Русия също са достъпни за тях.

"Основните услуги вече работят безпроблемно - гражданите могат да теглят необходимите пари от сметките си. В допълнение към четирите банки, които попаднаха под санкциите, всички услуги в останалите банки, включително тези, свързани с Apple Pay и Google pay, работят", каза депутатът от Държавната дума Антон Горелкин в неделя. Но отбелязваме, че това е точно така преди обявяването на решението за изключване на някои руски банки от SWIFT. 

У западния бизнес се насажда страх от работа с Русия

"Параметрите за блокиране на работата на Централната банка все още не са ясни, все още не сме виждали съответните документи. Но във всеки случай няма нищо добро в това. Такова решение може да има цялостно въздействие върху работата на чуждестранните контрагенти с всички наши банки, както и върху достъпа до някои от нашите валутни резерви. Това ще увеличи и паническите настроения на пазара, които вече са на доста високо ниво", отбелязва Тимофеев.

Проблемът е, че санкциите започнаха да надхвърлят формалните решения, взети от чужди държави - след санкционните решения на властите, инициативните бойкоти идват от чужди банки, фирми и т.н., посочи събеседникът. "Тези компании и банки се страхуват да работят с руски контрагенти, много сделки с Русия започват да замръзват", каза Тимофеев. "Очевидно това е масова практика." 

"Финансовите транзакции в Русия до голяма степен вече не са ограничени до SWIFT", посочи Тимофеев. "Имаме собствена инфраструктура за пренос на банкови данни, национална платежна система. Но ако говорим за външни транзакции, тогава изискването за изключване на руските банки от SWIFT със сигурност ще създаде пречки. Все още не знаем кои западни кредитни институции ще се съобразят с това изискване и кои не. Но е абсолютно сигурно, че чуждите банки сега са уплашени от подобна перспектива и ще заемат изчаквателна позиция. Много световни банки се страхуват от административно и наказателно преследване от страна на американските власти по обвинения в нарушаване на режима на санкции срещу Русия."

Кой ще спечели от санкциите

Тимофеев не изключва, че западните компании - в частност концерните на военно-промишления комплекс - ще се опитат да използват антируските санкции в своя полза.

"Сега политическата логика е на преден план - да се блокира Русия и да се нанесат максимални щети на нейната икономика. Но, разбира се, някой ще иска да се възползва от сегашната ситуация и да изхвърли Русия не само от оръжейния пазар, но и от други пазари, като петрол или газ. Сега перспективата за износ на американски втечнен природен газ за Европа става все по-реална", смята анализаторът.

"Като цяло, ако Русия бъде изтласкана от енергийния пазар, от стоковите пазари - и това неизбежно ще се случи - тогава ресурсната база на икономиката ще бъде намалена, с всички произтичащи от това последици за доходите на населението и за качеството на живот на гражданите", не изключва Тимофеев.

Не всичко е толкова лошо

Икономистът Василий Колташов заема малко по-различна позиция. "Дори и банковата ни система да е ограничена отвън, тя пак ще функционира нормално", смята той. "Проблемът, разбира се, са заплахите за удар по активите на Централната банка, за забрана на продажбата на дългови ценни книжа, притежавани от Централната банка и т.н. В този случай Централната банка ще си вземе почивка, нищо лошо няма да ни се случи." Основният проблем сега е курсът на рублата, но Централната банка в момента прибягва до валутни интервенции, отбеляза Колташов. "Засега ситуацията е стабилна", смята икономистът.

"Можем с увереност да кажем, че Руската банка се е подготвила за въвеждането на ограничения върху банковия сектор на страната ни. Централната банка непрекъснато ще предоставя на банките парична и безкасова ликвидност в рубли, което ще гарантира непрекъснатата работа на банкоматите и банковите клонове", каза за ТАСС Андрей Макаров, ръководител на комисията по бюджет и данъци на Думата.

От своя страна законодателите вече са започнали да работят с правителството. "В най-кратки срокове ще представим конкретни мерки за подкрепа на нашите индустрии, нашите компании, които са особено засегнати от наложените санкции. Ще разработим и предложения как да подкрепим гражданите в сегашните условия", подчерта Макаров. 

Колташов прогнозира, че налагането на "адски" санкции срещу финансовата система на Русия само ще ускори фрагментацията на световната финансова и банкова система. "Вече няма да се говори за SWIFT, системата за обмен на банкова информация и транзакции ще излезе извън контрола на Съединените щати. Нека ви напомня, че благодарение на SWIFT цялата банкова система на света остава прозрачна за американците. Тя няма да бъде такава."

Що се отнася до заплахите за нашите банкови активи в чужбина, този въпрос ще бъде решен по един или друг начин, сигурен е Колташов. "В крайна сметка Русия може да отвърне на удара - например да откаже да признае правата на интелектуална собственост върху западните технологии. Това може да нанесе огромен удар върху САЩ и Запада като цяло. Възможно е с около 10 трилиона долара", каза източникът.

Как да отговорим на икономическия агресор

"Да вземем предвид, че сега залогът на конфликта се повишава", каза Колташов. "Русия все още не се стреми към твърд отговор в икономическата област, но може да отговори по-късно. Това може да бъде катастрофално за Запада. В края на краищата западните страни излязоха от кризата от 2008-2020 г. с огромни дългове, с колосални бюджетни дефицити, с разклатен и нервен борсов пазар. За тях нашите отговори могат да станат изключително болезнени."

По-специално, Русия може да откаже да закупи високотехнологични продукти в Европа и да започне да ги купува например в Китай, посочи експертът. "Можете, например, да откажете да използвате лицензиран западен софтуер, като преминете към свой собствен или свободно разпространяван софтуер", предложи Колташов.

От друга страна, за европейците ще бъде трудно да откажат покупките на руски газ, отбеляза събеседникът. Държавите от Стария свят ще трябва да купуват гориво от други продавачи на завишени цени и трябва да се има предвид, че икономиките на страните от ЕС не са в най-добро състояние и в резултат на това те могат да бъдат изправени пред остра социално-политическа криза.

"Важно уточнение - не е задължително това, което казах, да се случи. Но едно е сигурно - Русия ще се защитава от икономическа и финансова агресия, а ответните удари могат да бъдат доста силни", заключи Колташов.

Канят се да забранят най-старите коли у нас

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 113

Енергийният министър обещава под 1,5% поскъпване на тока

автор:Дума

visibility 375

/ брой: 113

Реконструират Бетонния мост в Пловдив за 6 месеца

автор:Дума

visibility 363

/ брой: 113

Експерт: Докладът ще каже, че не сме готови за еврото

автор:Дума

visibility 365

/ брой: 113

НАТО иска още ядрени оръжия в готовност

автор:Дума

visibility 385

/ брой: 113

Визита на Путин в Ханой скара САЩ и Виетнам

автор:Дума

visibility 421

/ брой: 113

Нетаняху разпусна военновременния кабинет

автор:Дума

visibility 366

/ брой: 113

ООН: Светът се проваля в битката с бедността

автор:Дума

visibility 355

/ брой: 113

Екощуротии

автор:Мая Йовановска

visibility 377

/ брой: 113

Пламъкът, който продължава да гори

автор:Евгений Белий

visibility 410

/ брой: 113

Нови "ценности"

автор:Таня Глухчева

visibility 372

/ брой: 113

Социално инженерство

/ брой: 113

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ