21 Юни 2024петък20:03 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Искат инвентаризация на горите

/ брой: 197

автор:Дума

visibility 845

Браншовата Камара на дървообработващата и мебелната промишленост (БКДМП) настоя за спешна национална инвентаризация на горите у нас. Искаме да разполагаме с точни данни какви са ресурсите, които имаме в българските гори", заяви  проф. Васил Живков, председател на организацията. Той цитира данни, според които преди 60 години българските гори са били със запас от около 250 млн. куб., а през 2020 г. запасите са 720 млн. куб. Прирастът е около 13,5 млн. куб. на годишна база.
Той заяви, че техният бизнес категорично е против незаконната сеч.
"Искаме гората да бъде стопанисвана правилно и да ни дава продукта, който ни е необходим", допълни проф. Живков, цитирайки данни, според които в мебелната индустрия на България работят 55 000 души, тя осигурява 3 процента от БВП, а 80 процента от продукцията отива за износ.
По данни, представени от изпълнителния директор на Изпълнителна агенция по горите (ИАГ) инж. Стоян Тошев, общата площ на горските територии има ръст от 1960 г. насам, а от 2022 г. има значително увеличение. Дървесните видове, които взимат превес, са бук, дъб и бял бор. "Общият запас от 1960 г. до 2020 г. нараства, няма период, в който да има намаляване на запаса", подчерта инж. Тошев.
Според доц. д-р Георги Костов, ръководител катедра "Лесовъдство" в Лесотехнически университет, след 2010-2015 г. прирастът у нас започва да пада, защото горите започват да застаряват. Той допълни, че продължават да намаляват иглолистните гори, които са 30 процента от всички. Към момента са останали 600 000 ха от 1 млн. преди.
Доц. Костов каза, че около 75 процента от добитата широколистна дървесина у нас отива за дърва за огрев. В световен мащаб  се отсичат ежегодно на 15 млрд. дървета, 51% от тях отиват за дърва за огрев.

Таксиджиите нащрек: индийците им взимат хляба

автор:Дума

visibility 307

/ брой: 116

Алкохолът и тютюнът у нас - най-евтини в ЕС

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 116

24 нови ракетни площадки срещу градушки

автор:Дума

visibility 297

/ брой: 116

Русия и Виетнам - все по-близки

автор:Дума

visibility 344

/ брой: 116

Шолц търси решение за миграцията

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 116

"Хизбула" заплаши и Кипър

автор:Дума

visibility 299

/ брой: 116

Още един провал

автор:Деси Велева

visibility 325

/ брой: 116

По-добри времена

автор:Мая Йовановска

visibility 316

/ брой: 116

За късия хоризонт

visibility 272

/ брой: 116

Войната, която пак ни напомня: "Хора, бдете!"

автор:Евгений Белий

visibility 324

/ брой: 116

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ