28 Юни 2024петък05:51 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

На фокус

Има ли нужда София от още бетон?

Столичната община и собственици на земи в "Горубляне" планират нов квартал за 18 000 души

/ брой: 238

автор:Деси Велева

visibility 585

Има ли нужда София от нов квартал? Наистина ли бетонът в столицата не е достатъчен и има нужда от нови и нови жилища? "Още има място", е отговорът на Столичната община, на собственици на частни земи и бъдещи инвеститори. В същото време данни сочат, че 25 на сто от построените вече апартаменти са необитаеми, а общо 200 000 са празни. Това обаче не дава достатъчно основание на столичното кметство да ограничи мераклиите за поредната офис или жилищна сграда, която рискува да остане празна. 

На разпалено обществено обсъждане преди ден бе представен пример за възможността за ново строителство в пределите на града - Подробен устройствен план, който сочи как да бъде застроена празна площ. Едни я наричат зелена, а други - пущинак. Тя се намира между квартал "Горубляне", Околовръстния път и комплексите "Младост" 3 и 4. Планът е поръчан от общината на архитектурното ателие "Агора 66", като решението преди това е гласувано и от Столичния общински съвет. Там се планира строеж на стотици блокове, които би трябвало да са до 10 метра високи или до три етажа в рамките на 143 хектара площ. В тях ще се настанят до 18 000 души. Обещанията са за зелени площи, 4 детски градини, едно училище, площад, уредена транспортна мрежа, подстанция, велоалеи. 

Прекрасната картина, обрисувана от архитектите, обаче изправи 

една срещу друга три страни

по време на общественото обсъждане - неправителствения сектор, частни собственици на земи от квартал "Горубляне" и направлението "Архитектура и градоустройство" (НАГ) към общината в лицето на главния архитект Здравко Здравков. Те се обвиниха взаимно в манипулации, лъжи и популизъм. Едни сравниха бъдещата застроена площ с белите дробове на района, за други тя бе пущинак с храсталаци, а за трети - бъдещ модерен квартал без дефицитите на останалите нови комплекси в София. 

Схема на бъдещия квартал


"Около нас се застроява всяка възможна площ  - при парк "Въртопо", местността Камбаните, а сега и от страната на "Горубляне". Това ще засегне много хора от "Младост", които имат нужда от бели дробове, а не от застрояване", заяви Христо Илиев, жител на района и представител на "Спаси София". Той припомни, че с новите улици ще се появят и много коли, а оттам ще се влоши и качеството на въздуха. Илиев прогнозира, че в бъдещия квартал строителството на блокове върху частните имоти ще изпревари инфраструктурата и накрая ще се окаже, че и той ще прилича на "Манастирски ливади-Изток", където няма канализация и тротоари. Други съмнения са, че обещаното ниско строителство няма да остане такова и постепенно ще се появят високи сгради, както става и на други места в София.

Основният мотив на Илиев срещу устройствения план бе, че с него 

се отваря вратата за застрояване

и на съседната зелена територия, предвидена за парк "Източен". Неговият ПУП обаче е замразен от години и няма движение. Тази теза бе подкрепена и от бившия общински съветник Войслав Тодоров, активен участник в кампании срещу презастрояването на столицата. Той бе категоричен, че планът на новия квартал най-малко трябва да върви успоредно с разглеждането на плана за Източен парк, за да не се окаже, че от него тихомълком ще бъдат отхапвани части за застрояване. Тодоров изрази също съмнение, че има риск и в случая да започне промяна на параметрите за застрояване и високото строителство да измести планираното ниско. Според Войслав Тодоров вече има нарушения на Общия устройствен план (ОУП) в новия подробен план, в който не са спазени заложените улици и булеварди. "На няколко места те минават през площи, предвидени за паркове, а в същото време терените за застрояване не са нарушени. В над 30 имота има такива разминавания", категоричен бе Тодоров. Той остро бе нападнат от арх. Здравко Здравков, който определи коментарите като несериозни, без професионална обосновка и откровени лъжи. Главният архитект изрази точно противоположната позиция - в бъдещия квартал се увеличават многократно зелените площи, отколкото е предвидено в ОУП, и определи плана като 

"целесъобразно застрояване"

Той защити мнението си, че в квартала ще има различно качество на живот и ще се избегне презастрояването. 

Най-крайни в позицията си бяха по традиция от Инициативния комитет "Горубляне", които обвиниха неправителствените организации в откровени лъжи. Интересно е, че според техни архитекти презастрояване в "Младост" няма и да се твърди това е популизъм, а застрояването на София е съпоставимо с това в Европа. Горублянци категорично отрекоха възможността да се строи над заложените параметри, въпреки че примерите за това в столицата не са един и два. Друго тяхно твърдение - че един инвеститор не би строил на голо поле, без първо да има канализация и инфраструктура, също се оборва от десетки примери за обратното. 

Арх. Здравков обеща да не се издават разрешителни за строеж, преди да се подпишат договори с ЧЕЗ, "Софийска вода" и да има осигурена инфраструктура. Той обаче не отговори ясно Столичната община може ли да осигури пари за всичко това. "Има ли финансиране за предвидените детски градини и ако има, защо то не се насочва към изграждането им в съществуващи квартали като "Младост", попита Панайот Бориславов. Отговорът на Здравков бе, че това е въпрос на "бюджетиране и приоритети".

Липсата на конкретика за общинското финансиране се компенсира с точните разчети на частните собственици на земя в района. Те вече са изчислили, че са дали 180 милиона лева на Столичната община чрез дарения на част от земите си в района. От инициативния комитет очакват новите жилища да вървят по 900-1000 евро на квадратен метър...

Спорът около застрояването на тази апетитна част от София и този път е продиктуван от противопоставянето на 

частния срещу обществения интерес

Естествено е собственик на земя да иска да печели от нея. Също така е нормално останалата част от обществото да очаква прилични условия за съществуване в общата среда, наречена столица, район, квартал или по-малка зона. Столичната община би трябвало да е арбитър в тази ситуация и да осигури баланс между двата интереса. Първото, което някога е трябвало да направят от кметството, е да изкупят частните земи във всички спорни територии и да обезщетят частния собственик. Това обаче не е направено дори за малките зелени площи, какво остава за огромното пространство между "Младост" и "Горубляне". Вместо това общината тръгва да прави нов квартал изцяло под давлението на частника.

Втората грешка на администрацията е, че не прави нищо години наред за реализацията на друг неин проект - Източния парк. Той стои на трупчета, въпреки че има ПУП. Ако сега в района имаше огромен парк за обслужване на големите райони "Младост" и "Искър", общината щеше да има очи да предлага строеж на нов жилищен комплекс.

Слабо място за кметството е и планирането на още един квартал в района, който скоро също вероятно ще излезе на дневен ред. Той пак е между "Горубляне" и "Младост", но по-близо до бул. "Цариградско шосе" и вече е популярен като "Младост" 5. Ако и той тръгне да се представя, преди да има яснота за Източния парк, общественият отпор ще бъде далеч по-остър. 

Столичната община е още по-уязвима по отношение на обещанията си за бързо изграждане на обществената инфраструктура в новия си проект, за стриктно спазване на параметрите за гъстота и височина на строителството. Ръководството ѝ дори няма как да се позове на досегашни успешни практики, защото такива няма. Само преди месец собственото ѝ предприятие "Софияплан" изнесе данни, че в новите квартали "Кръстова вада" и "Витоша - ВЕЦ Симеоново" и плътността, и интензитета на застрояване са драстично превишени. 

За всички би било добре Столичната община да предприеме мерки и да се поправи, та поне да няма неглижирани или напълно игнорирани интереси и страни. Ясно е, че презастрояването няма да спре. Но поне да е поносимо. 

 

 

 

Официално ни отрязаха за еврозоната през 2025 г.

автор:Дума

visibility 404

/ брой: 120

Плашат с възможна липса на бял, "Добруджа" и типов хляб

автор:Дума

visibility 368

/ брой: 120

Жилищното кредитиране в България приближава 22 млрд. лв.

автор:Дума

visibility 370

/ брой: 120

Шефът на АЕЦ "Козлодуй" призна за инцидент в шести блок

автор:Дума

visibility 376

/ брой: 120

Урсула фон дер Лайен остава начело на ЕК

автор:Дума

visibility 369

/ брой: 120

Сърбия готова да направи компромиси за Косово

автор:Дума

visibility 374

/ брой: 120

Бивш швейцарски президент оглави Съвета на Европа

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 120

Накратко

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 120

Твърдо "не"

автор:Нора Стоичкова

visibility 372

/ брой: 120

Парламентарното театро на Б.Б.

автор:Александър Симов

visibility 370

/ брой: 120

Путин създава ново поколение олигарси

автор:Дума

visibility 384

/ брой: 120

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ