Хауърд Дейвис*: Край на господството на долара?
Тече небивала милитаризация на финансовата система
/ брой: 128
В отговор на руската инвазия в Украйна, както и заради ограничените си военни възможности, западните правителства усилиха икономическите и финансови санкции срещу Кремъл. САЩ и техните съюзници замразиха по-голямата част от валутните резерви на руската Централна банка и прекъснаха достъпа на други руски банки до системата SWIFT за обмен на финансова информация за международни транзакции.
Засега не се забелязват признаци за решаващото им влияние върху режима или политиката на президента Путин. Но в дългосрочна перспектива на руската икономика ще бъде нанесен сериозен ущърб.
Въздействието на западните санкции се разпространява не само върху Русия и Беларус. Други държави също се питат дали няма да бъдат отрязани от финансовата система, основаваща се на американския долар, ако правителствата им дръзнат да пресекат "червените линии" на САЩ.
Не зная има ли китайски еквивалент на понятието de-SWIFTING, но бившият управител на Китайската народна банка Джоу Сяочуан, след като анализира рисковете от санкциите на САЩ, предложи контрамерки като използване на юана на световните пазари.
В последните години китайците създадоха собствена система за трансгранични междубанкови плащания (CIPS), използваща същата финансова информация, както и SWIFT, като предлага на участниците трансгранични плащания в юани.
Китайското лидерство в цифровите валути може да разшири използването на юана извън пределите на страната, а държавите, които участват в суперпроекта на Пекин "Един пояс, един път", ще бъдат стимулирани да прибягват до китайската валута.
В доклад на Института "Хувър", появил се малко преди украинската криза, се твърди: ако Китай улесни "юанизацията" (нов термин за експертите) на глобалните търговски потоци чрез цифровите валути, способността на САЩ да използват финансови санкции силно ще намалее.
Мнозина прогнозират неизбежната "смърт на долара". Вярно е, че делът му в общия обем на световните валутни резерви е намалял от 71 процента през 2000 г., до по-малко от 60 процента днес. Доскоро наистина не се забелязваха сериозни признаци за края на доларовото господство, но тази тенденция се променя.
* Авторът е известен британски икономист, президент на NatWest Group. Статията е публикувана в специализираното японско издание Toyo Keizai Weekly