Германия - "болният човек" на Европа?
/ брой: 118
Яна РАНДОУ*
Според старшия икономист на нидерландска банка Алин Шулинг "Германия се намира в катастрофална икономическа ситуация и тревогата за перспективите пред страната са напълно оправдани".
Шулинг прогнозира, че през второто тримесечие на 2022 г. ще станем свидетели на значително съкращаване на обема на индустриалното производство в Германия.
Не е оптимистична и прогнозата за темповете на нарастване на германския БВП през настоящата година. По данни на Европейската комисия, в рамките на ЕС само Естония демонстрира по-бавни темпове на икономически растеж, отколкото Германия. Очаква се, че в края на годината нивото на инфлация в страната ще бъде сред най-високите и сериозно ще надвиши средния показател за еврозоната.
Както отбеляза Федералната статистическа служба, през май потребителските цени в Германия са нараснали с 8,7% на годишна база, като този показател е най-високият, откакто се правят подобни наблюдения. Според прогноза на застрахователна компания "инфлацията в Германия ще нараства по-бързо, отколкото в която и да било друга страна членка на ЕС".
Берлин е лидер в рамките на Съюза по брой на производителите, изпитващи недостиг на резервни части: над 77% от германските индустриалци се оплакват, че липсата на материали и оборудване вреди сериозно на бизнеса им. Тези проблеми вече доведоха до това, че прогнозата за ръста на обема на производството в машиностроителния сектор на страната бе понижена от 4 на 1%.
Очертаващата се стагфлация се отразява и върху покупателната способност на обикновените германци. Така, според публикуваната на 2 юни социологическа анкета, само 48% от тях оценяват нивото на материалното си благополучие като "достатъчно високо". През декември 2021 г. този показател е бил над 54%.
В много анализи се констатира, че "през настоящата година домакинствата ще се сблъскат с допълнителни разходи за хранителни продукти на стойност над 250 евро за човек". При това сезонът на летните отпуски може да се окаже фактор за допълнително влошаване на ситуацията, тъй като след двете години на пандемия германските граждани ще тръгнат да харчат парите си в страните от Средиземноморието.
Причина за плачевната за Германия ситуация е рязката промяна в курса на правителството към Русия и Китай. След като в течение на години страната непрекъснато увеличаваше износа за Китай и укрепваше енергийните връзки с Русия, сега най-голямата европейска икономика се сблъсква с ужасяващи рискове.
В резултат на това, също както на границата между ХIХ и ХХ век, Германия може отново да се превърне в "болния човек на Европа".
* Анализатор на "Блумбърг"