Експерт: Украйна може да ползва реакторите на "Белене" само за части
/ брой: 135
Украйна може да използва евентуално продадените реактори от АЕЦ "Белене" единствено за части или да направи голяма инвестиция. Това каза пред БНТ Янко Янев, директор на Института за управление на ядрените знания във Виена. "Изграденият до този момент блок в Украйна е за друг реактор. Той е конструиран различно. За да се построи този реактор в Украйна, трябва да се разруши всичко построено там до тогава и да се построи наново площадка като тази на Белене", каза още експертът.
Продажбата на оборудването за АЕЦ "Белене" на Украйна би било грешка и ще разбие българската ядрена енергетика. По думите му животът на АЕЦ "Козлодуй" изтича ако не бъде удължен след 2027 и 2029 година. Тогава е възможно да ни трябват части за реакторите. "Хайде да решим първо един единствен въпрос, човек продава нещо, което не му е нужно, къде е докладът който показва, че оборудването не е нужно на България. Какви са опциите, какво ще спечели България- нищо няма да спечели от тази история. Необходима ли е тази продажба, това е разрушаване на българската ядрено енергетична програма, това е пълно разглобяване на бъдещето на българската ядрена енергетика", обясни Янев. По думите му АЕЦ "Белене" е единственият напреднал проект в Европа, който е готов за строителство. Янев обясни също така, че Украйна трудно може да използва нашите реактори без да направи сериозни инвестиции.
Междувременно стана известно, че Украйна не планира да подписва никакви документи с Москва относно евентуалното закупуване на два ядрени реактора руско производство от България. Това съобщи украинската компания "Енергоатом" в своя канал в "Телеграм", предаде БТА.
Изявлението на украинската компания беше публикувано в отговор на интервю пред "Укриформ" на украинския експерт Николай Щайнберг, главен инженер в Чернобилската атомна електроцентрала през 1986 - 1987 г. Той заяви, че продажбата на оборудване за ядрени съоръжения и компоненти на други страни е обект на специален експортен контрол, така че е необходимо разрешението на страната производител, т.е. Русия. По думите му вследствие на това и в съответствие с международното право трябва да бъде подписано тристранно споразумение между Москва, София и Киев за продажбата на оборудването.
"Бихме искали да ви информираме, че преговорите с българското правителство за закупуване на два ядрени реактора от Украйна, които да бъдат инсталирани на местата на недостроените трети и четвърти енергоблок на Хмелницката АЕЦ, действително продължават", пише в изявлението на украинската енергийна компания.
При условие че преговорите с българската страна бъдат успешни, блоковете ще бъдат монтирани съвместно с международните партньори на "Енергоатом", по-специално с американската компания "Уестингхаус" (Westinghouse), с която имаме подписани споразумения за изграждане на нови енергийни блокове в Украйна, се казва в изявлението на "Енергоатом".