Доц. Лиляна Вълчева: 22 ректори неправомерно са си надписвали заплатите
Има ректори, които неправомерно си изчисляват работните заплати.
Това сигнализира в интервю за БГНЕС председателят на синдикат "Висше образование и наука" към КНСБ доц. Лиляна Вълчева. По думите ѝ миналата година синдикалната организация е подала сигнал за проблема до министъра на образованието Красимир Вълчев. От проверката на МОН станало ясно, че 22 висши училища, сред които и изпадналата във финансов колапс Национална художествена академия , имали проблем с неправомерно определяне на ректорските заплати.
По думите на Вълчева след проверката някои от ректорите са променили практиките си, докато други като подалия оставка ръководител на НХА проф. Николай Драчев – не са.
"Вместо да си структурира заплатата, договорена със синдикатите, той сам си я определя, като към заплатата за академичната длъжност "професор" си добавя допълнително възнаграждение за ръководната длъжност "ректор" и след това всичко облага с процент прослужено време", каза Вълчева.
"За тези нередности сме сигнализирали, има бърза реакция на министъра, има и решение, но няма кой да го изпълни, защото много ректори се крият зад автономията, но финансовата автономия за висшите училища не важи", добави синдикалистката.
По повод скандала с крайно влошеното финансово състояние на художествената академия, довело до протести и оставката на ректора проф. Драчев, Вълчева каза, че проблемът не е в недостига на пари.
"НХА е едно от висшите училища, за които има устойчив растеж за последните четири години в субсидията за издръжка на обучение. НХА сама си създава бедите, независимо, че държавата дава достатъчно средства, независимо, че ние, синдикатите, непрекъснато увеличаваме коефициентите в това професионално направление и независимо, че субсидията за издръжка на обучение расте. Тази субсидия е базирана и на показатели по критериите за качество, а преподавателите от НХА са дали доста високи показатели, оттам идват и повече пари в самата академия", заяви доц. Вълчева пред БГНЕС.