Депутатите се изпокараха заради спецправосъдието
Отменени бяха кариерните бонуси на членовете на ВСС
/ брой: 74
Юлия КУЛИНСКА
Депутатите се изпокараха вчера заради промените в Закона за съдебната власт на второ четене, с които се слага край на спецправосъдието. Заседанието на парламента дори беше удържено, за да могат да се гласуват измененията. До редакционното приключване на броя народните предсдтавители още дискутираха по темата.
Най-шумни и нервни в защита на спецправосъдието бяха от ГЕРБ. Анна Александрова, Екатерина Захариева и Дани Каназирева самоотвержено убеждаваха депутатите, че това не е реформа, а целта е някои дела да потънат. Съдиите щели да си направят отвод, нямало да догледат вече започнати дела и по този начин щели да изтекат давностните срокове. Йордан Димитров от ДБ опроверга аргументите им с напомняне, че давността по тези дела е десетки години.
Проф. Георги Михайлов от "БСП за България" не издържа на празнословието, което се лееше от парламентарната трибуна, и изрази надежда, че групата на лаиците, водени от ГЕРБ, ще бъдат първите и последните, взимащи отношение по промените в Закона за съдебната власт. Грижата за спасяване на давещите се е грижа на самите давещи се, посочи проф. Михайлов. Думите му ядосаха бившите управляващи и те започнаха да подвикват от местата си.
Спецправосъдието не дава резултат срещу организираната престъпност и България продължава да бъде една от най-наблюдаваните страни именно защото липсват резултати, заяви секретарят на ПГ на левицата Явор Божанков. Той не се съгласи и с твърдението, че специализираните съд и прокуратура са постигнали някакъв успех. Божанков бе категоричен, че спецсъдът е репресивен орган. "Целта е човек да се вкара в този съд, имуществото и бизнесът му да бъдат съсипани, може да седи без присъда месеци наред, а такива случаи има стотици. Този човек е публично овъргалян в личната си кореспонденция, доказателства се вадеха селективно, без човекът да има право да се защити. А дали накрая човекът ще излезе невинен или виновен няма никакво значение", подчерта Божанков.
"Закриването на специализираните съдилища не означава, че никой няма да се бори с този феномен, но означава, че най-накрая някой ще започне да се бори с корупцията. Този епилог трябва да се случи, за да започне нещо, което не познаваме в последните 15 години, а именно качествена и правова борба с корупцията", заяви Крум Зарков от БСП.
Депутатите гласуваха и за отмяна на кариерните бонуси на магистрати. При изтичане на мандата или при предсрочното му прекратяване те се възстановяват на заеманата преди избора длъжност. Досега можеха да бъдат възстановени на длъжност с една степен по-висока от заеманата преди избора.
Темата за спецправосъдието беше коментирана и от президента Румен Радев. С дейността си специализираното правосъдие не дава солидни аргументи в своя защита, заяви той пред журналисти. В годините всички ние сме свидетели на смачкани досъдебни производства, на отказ от досъдебно производство по знакови случаи, на преследване на политически, на бизнес неудобни хора, подчерта държавният глава.