29 Юни 2024събота13:16 ч.

Ботев Пд с първа победа за сезона - 3:1 над Септември

visibility 245

Ботев Пловдив постигна първата си победа от началото на сезона, след като надигра Септември София с 3:1 в първия мач от VIII  кръг на efbet Лига. На базата в "Коматево" в герои за домакините се превърнаха Елвис Ману (26), Антоан Бароан (73) и Виктор Генев (76), които се разписаха за трите точки на своя тим, докато Симеон Александров (84) вкара почетния гол за гостите.
Елвис Ману проби през защитата на гостите и порази вратата на Димитър Шейтанов, давайки аванс на "жълто-черните". Антоан Бароан удвои, след като получи топката от Рой Херман и с хладнокръвен удар по земя вкара четвъртия си гол от началото на сезона. И капитанът на домакините Виктор Генев се разписа с глава след центриране на Бароан. Шест минути преди края на редовното време Симеон Александров върна едно попадение за Септември след извеждащо подаване на Димитър Костадинов.
По този начин „канарчетата“ събраха 4 т. и се изкачиха на 14-о място във временното класиране, а Септември Сф остана 11-и със 7 т.
Преди началото на срещата от ръководството на Ботев Пловдив наградиха легендата на клуба Славчо Хорозов, който има 342 мача с фланелката на "канарчетата"в периода 1975 - 1988 и 1989 - 1991 г.
Още във втората минута  Бароан получи топката в наказателното поле, но ударът му бе слаб и Димитър Шейтанов спаси безпроблемно. Десният фланг на атаката на домакините продължи да е активен и в 7-ата минута Елвис Ману бе изведен сам на крилото. Той центрира ниско в наказателното поле, където Мохамед Брахими бе изпуснат от защитата на Септември на далечната греда и засече топката в мрежата. След преразглеждане от ВАР обаче попадението не бе зачетено заради засада на Ману.
В следващите минути натискът на Ботев продължи, като защитата на Септември трябваше постоянно да е нащрек. В 21-ата минута опит за подаване на Емануел Току бе пресечен, топката се върна в атакуващия футболист на пловдивчани, но ударът му бе много неточен.
Пет минути по-късно обаче феновете на Ботев ликуваха. Елвис Ману се бе преместил на лявото крило, откъдето взе топката и направи пробив към центъра. Бившият футболист на Лудогорец подмина трима защитници на Септември и с удар в долния десен ъгъл на вратата на Шейтанов откри.
Атаките на тима на Желко Копич продължиха, като в 37-ата минута Ботев изпълни пряк свободен удар на малко над 20 метра от вратата на Шейтанов, но удар на влезлия като резерва Димитър Тонев бе неточен.
Три минути след това Брахими стреля много неточно от 15 м вдясно по диагонала от вратата на софийския тим. До края на първото полувреме натискът на "жълто-черните" не даде резултат и така те се оттеглиха на почивка с гол аванс срещу Септември.
Второто полувреме започна с натиск на Септември, като в 52-ата минута Асен Чандъров стреля отдалеч, но Хидайет Ханкич спаси добре. В следващите минути мачът се накъса и не се стигаше до опасни атаки към двата врати. В 55-ата минута Мохамед Брахими се контузи и бе заменен принудително, а малко по-късно Мартин Ачков накара медицинския щаб на Септември да влиза на терена.
В 65-ата минута Ботев имаше страхотен шанс да удвои. След центриране от ъглов удар, Шейтанов не изчисти топката и тя стигна на главата на Ману, но неговият изстрел бе спасен от вратаря на гостите.
Пет минути по-късно домакините създадоха ситуация, при която бяха двама срещу един, но невероятна намеса на Асен Георгиев поправи грешката на Иван Арсов, след която Бароан тръгна към наказателното поле. В 73-ата минута удар с глава на Бароан след пряк свободен удар бе неточен. Секунди по-късно френският нападател получи топката от Рой Херман. Таранът се пребори с Мартин Стойчев и Асен Георгиев и с удар по земя от десетина метра порази вратата на Септември.
Този гол разстрои тима на Славко Матич и в 76-ата минута Виктор Генев засече с глава центриране отдясно на Бароан и вкара гол, но страничният съдия вдигна флага си за засада. След преразглеждане на ситуацията обаче се видя, че защитникът е в редовна позиция и попадението бе признато - 3:0 за Ботев Пловдив.
Гостите отвърнаха с удар отдалеч на Мартин Ачков, но Ханкич спаси спокойно.
В 84-ата минута обаче хората на Славко Матич върнаха едно попадение. Димитър Костадинов изведе Симеон Александров на лявото крило. Младокът нахлу в наказателното поле, където се измъкна от шпагата на Генев и със силен изстрел прати топката в мрежата на "канарчетата".
В добавеното време на мача се стигна до разправия между двата отбора ззаради остро влизане на Асен Чандъров в краката на Генев, но до последния съдийски сигнал не се стигна до повече интересни положения пред вратите и така Ботев записа първата си победа през настоящия сезон.
В следващия кръг за хората на Желко Копич предстои дербито на Пловдив срещу Локомотив, идната събота в парк „Лаута“. Септември пък ще приеме един от лидерите Черно море в понеделник (5 септември).

БСП срещу продажбата на оборудването за "Белене"