25 Юни 2024вторник07:00 ч.

Снимка БФС

България се спъна и срещу Литва

visibility 453

България завърши 1:1 при гостуването си на Литва в третия си мач от Европейските квалификации. Това е първа точка за тима в кампанията и първи гол на сметката.
Едвинас Гирдвайнис откри за домакините, а Марин Петков изравни за "лъвовете". Литва игра с 10 човека от 17-ата минута, но с много жертвоготовност и себераздаване успя да спечели една точка. Така напрежението върху селекционера Лмаден Кръстаич продължава да расте, като сърбинът умело засега се брани от нападките.

Срещата премина почти изцяло под доминацията на българския отбор, а събитията се разиграваха в половината на домакините. Българският тим изпълни цели 19 ъглови удара, контролираше топката в 62 процента от времето, но това се оказа недостатъчно за успеха. За Марин Петков това е втори гол за България в седем мача до момента и първи за националния ни отбор в актуалната квалификационна кампания.

Селекционерът на България Младен Кръстаич изненада не само с двамата дебютанти в стартовите 11, но и с променената схема. Той започна с 3-4-3 като Илия Груев от Вердер беше преместен като ляв централен защитник.
Домакините можеха да открият резултата още в 3-ата минута, когато Янкаускас проби от ляво след грешка на българската защита, но Гирвайнис се размина с топката. В ответната атака българите можеха да застрашат вратата на Гертмонас, след като Спас Делев изведе добре Мартин Минчев, но нападателят на Спарта (Прага) се забави и ударът му беше блокиран.
Българският отбор бъркаше при изнасяне и контрола на топката в средата и една такава ситуация доведе до гол в вратата на Дюлгеров. Защитникът Едвинас Гирдвайнис посрещна топката с крак пред Алекс Петков, топката се отби в страничната греда и влезе във вратата. Но само две минути по-късно събитията на терена придобиха друг развой. Кирил Десподов изскочи зад гърба на защитата на домакините и Юстас Ласицкас го събори с ръка, което му костваше и отстраняване с директен червен картон.
Българите вдигнаха оборотите и в 21-ата минута Кирил Десподов удари греда от малък ъгъл при атака с Патрик-Габриел Галчев от дясно. В 27-ата минута отново капитанът на България проби от дясно, елиминира двама и стреля, но трети литовец с глава извади в ъглов удар. При този ъглов удар се стигна и до равенството в резултата – 1:1 благодарение на мощния удар на Мартин Петков. Крилото на Левски получи късо подаване от Слави Шопов и с отсечен удар прониза Гертмонас.
В 32-ата минута Десподов получи добра топка в наказателното поле, опита да прехвърли вратаря, който обаче изби в поредния корнер. Две минути преди края на първото полувреме Слави Шопов отново беше много близо да направи асистенция, след като финтира двама литовци и изведе Спас Делев на голова позиция. Изстрелът на опитния нападател обаче беше спасен от Гертмонас с крак. Отново масивният вратар на домакините спаси при топовния изстрел на Илия Груев в добавеното време на първата част.

Българският отбор започна активно и второто полувреме, пренасяйки от първата му минута действията пред вратата на Гертмонас. В 55-ата минута Десподов пропусна да стреля, а в 60-ата Никола Илиев проби и подаде успоредна топка, но вторият капитан Гирвдайнис изчисти с глава. В 67-ата минута пък домакините отговориха с опасен изстрел на Упстас от фаул. Опитите на българите продължиха и в последните минути, като Георги Русев, Ивайло Чочев и Никола Илиев, но защитници застанаха с телата си пред вратата. В 89-ата отново Чочев получи топката на дъгата, но ударът му мина встрани.

Литва – България 1:1
1:0 Едвинас Гирдвайнис (15)
1:1 Марин Петков (27)
Червен картон: Юстас Ласицкас (Л-17)
Литва: Евдинас Гермонтас, Юстас Ласицкас, Рокас Лекиатас, Едвинас Гирдвайнис, Маркас Бенета (78 – Артемиюс Тутиешкинас), Модестас Воробьовас, Овидиус Вербицкас (46 – Клаудиус Упстас), Дейвидас Шешплаукис (21 – Пиюс Шервис), Гвидас Гинейтис, Елигиус Янкаускас (78 – Гратас Сиргедас), Фьодор Черних (38 – Гитис Паулаускас)
България: Иван Дюлгеров, Патрик-Габриел Галчев (81 – Йоан Стоянов), Валентин Антов, Алекс Петков, Марин Петков, Илия Груев, Ивайло Чочев, Станислав Шопов (46 – Иван Йорданов), Спас Делев (46 – Никола Илиев), Мартин Минчев (63 – Илиан Стефанов), Кирил Десподов (74 – Георги Русев)