25% от преките плащания за земеделие ще са за екомерки
Кризисен резерв с годишен бюджет от 450 млн. евро ще подпомага земеделците в ЕС при нестабилност на цените
/ брой: 227
Европарламентът даде зелена светлина на новата селскостопанска политика на ЕС, информираха от пресслужбата на ЕП. При преговорите по пакета законодателни реформи евродепутатите настояха, че укрепването на биоразнообразието и спазването на законите и ангажиментите на ЕС в областта на околната среда и климата ще бъдат от ключово значение за прилагането на реформираната обща селскостопанска политика (ОСП), която ще влезе в сила през 2023 г.
Комисията ще преценява дали националните стратегически планове по ОСП са в съответствие с тези ангажименти. Земеделските стопани трябва да прилагат практиките, щадящи климата и околната среда. Държавите членки ще бъдат задължени да гарантират, че най-малко 35% от бюджета за развитие на селските райони и най-малко 25% от преките плащания са насочени към мерки в областта на околната среда и климата.
Членовете на ЕП потвърдиха, че най-малко 10% от преките плащания ще се използват за подпомагане на малките и средните земеделски стопанства и че най-малко 3% от бюджета на ОСП ще бъдат предоставяни на млади земеделски стопани. Те също така настояха кризисен резерв с годишен бюджет от 450 млн. евро да бъде постоянно на разположение на земеделските стопани и да ги подпомага при нестабилност на цените или на пазара.
По настояване на парламента трудовите правила в европейското селско стопанство ще бъдат по-добре наблюдавани, а нарушенията ще бъдат санкционирани, благодарение на сътрудничеството между националните инспектори по труда и разплащателните агенции по ОСП.
Информацията за крайните получатели на подкрепата от ЕС ще бъде по-прозрачна благодарение на инструмента на ЕС за извличане на данни, до който държавите членки ще получат достъп. Този инструмент ще спомогне за установяване на риска от измами чрез съпоставяне с информацията в публичните бази данни.
Настоящите правила за ОСП бяха удължени след 31 декември 2020 г. и заменени с преходни правила до края на 2022 г. След като бъдат одобрени от Съвета, новите правила ще се прилагат от 1 януари 2023 г.