18 Май 2024събота17:31 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Портрет на Елисавета Багряна, художник Иван Табаков

Имена

Елисавета Багряна и бунтът на жената

/ брой: 86

автор:Боян Бойчев

visibility 1440

Боян БОЙЧЕВ


В българската, а и в световната, литература много повече са имената на поети, постигнали признание с творчеството си, отколкото на поетеси. Както е факт и че много повече жени четат поезия, отколкото мъже. Може би обяснението е в налаганата през годините традиционна роля на жената като домакиня, която трябва да върти къщата и да гледа децата - при тази ситуация едва ли ти остава време да пишеш стихове, да се срещаш с читатели и да отстояваш гражданска позиция, а да разтвориш страниците на някоя стихосбирка, която да те откъсне поне за миг от ежедневието и да те потопи в романтика, все ще се намери мъничко време... Може би...

Срещу традиционните представи, отреждащи мястото на жената край печката, е бунтът на Елисавета Белчева, както е рожденото име на поетесата. По-късно тя ще приеме творческия псевдоним Багряна, с който остава в литературата. Първата й стихосбирка "Вечната и святата" е истинско явление в българската поезия. В стиховете й звучи потисканият порив на жената към свобода, към пълнокръвен живот, към любов. Лирическата й героиня е волна, смела и непокорна, рушаща предразсъдъците, търсеща непознатото, далечното, следваща полета на чувствата и мисълта. И в същото време тя е жена, но жена с подчертана женственост, която носи в себе си родовата кръв и осъзнава вечната мисия да я предаде на следващите поколения. За първи път в българската литература жената разкрива така смело и откровено своята природа. 

Елисавета Багряна е родена на 29 април (16 април по стар стил) 1893 г. в София, където получава основното и гимназиалното си образование. Една година живее със семейството си в Търново, където пише първите си стихове. През 1910-1911 г. е учителка в с. Афтане (дн. Недялско, Бургаска област), където получава непосредствени впечатления от живота на българското село и на селската жена. Като студентка по славянска филология в Софийския университет (1911-1915 г.) се запознава с писателите Г. Райчев, К. Константинов, Д. Дебелянов, Д. Подвързачов, Хр. Ясенов, Й. Йовков. Първите й отпечатани стихотворения са "Вечерна песен" и "Защо" - в списание "Съвременна мисъл". През 1915-1919 г. е гимназиална учителка във Враца и Кюстендил. От 1921 г. редовно участва в литературния живот, публикува във "Вестник на жената", в. "Лик", в списанията "Съвременник", "Златорог" и др. Изявява се и като детска писателка и преводачка. По-късно сътрудничи на в. "Литературен фронт", на списанията "Изкуство", "Септември", "Пламък" и др. 

Дългият творчески път на Багряна преминава през различни литературни търсения, но вдъхновение поетесата черпи преди всичко от човешкото сърце, от силните чувства. Тя е автор на девет стихосбирки, което не е толкова много за близо 98-годишния й живот. Това говори за взискателност към словото, към творбата. 

Стиховете на Елисавета Багряна са преведени на 30 езика и издадени във Франция, Чехословакия, Югославия, СССР, Румъния, Италия, Швеция, Полша, Гърция, Великобритания, Бразилия и др. Тя е носителка на Златен медал на Международната асоциация на поетите в Рим (1969), както и на редица други награди, удостоена е със званието "Герой на Народна република България". 

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1085

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1025

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1069

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1151

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1079

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1191

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1032

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1246

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1183

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1028

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ